به گزارش ایرنا پیمان آرامون روز چهارشنبه در آیین روز درختکاری افزود: بر اساس اقدامات دولت در احیای دریاچه ارومیه گام های مهمی برداشته شده و در حوزه فرهنگسازی و مدیریت مصرف آب امسال این میزان اعتبار برای اجرای برنامه های فرهنگی اختصاص یافت.
وی اظهار داشت: طبق فرهنگسازی های صورت گرفته کشت محصولات سازگار با محیط زیست و کم آب بر در استان با توجه به وضعیت دریاچه ارومیه و کم آبی ترویج می شود که افراد زیادی در این راستا توجیه شده اند.
وی اضافه کرد: طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه به صورت جدی در حال اجراست و از تونل 36 کیلومتری نزدیک به 27 کیلومتر حفاری شده و با بهره برداری از پروژه ها سالانه در حدود 600 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می شود.
وی با بیان اینکه در آموزه های دینی و 2 اصل 45 و 50 قانون اساسی بر حفظ منابع طبیعی تاکید شده است، گفت: حراست از عرصه های طبیعی و تبدیل آن به یک فرهنگ عمومی از منویات مقام معظم رهبری است و این منابع به نسل های آینده تعلق دارد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: کارگروه مبارزه با ساخت و سازها و متصرفان منابع طبیعی در استان تشکیل شده و با متخلفان و متصرفان منابع طبیعی که عرصه محیط زیست را تخریب و تصرف می کنند به شدت برخورد می شود.
وی ادامه داد: عرصه های منابع طبیعی با معیشت و اقتصاد استان ارتباطی تنگاتنگ دارد و طبیعت گردی از ظرفیت های منحصربه فرد آذربایجان غربی است که با حفظ و احیای عرصه های طبیعی می توان از این بستر در رونق گردشگری استان و ایجاد درآمد پایدار بهره گرفت.
به گزارش ایرنا، در ادامه سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان به مناسبت روز درختکاری نهال غرس کرد.
آذربایجان غربی 2 هزار و 750 هزار هکتار منابع طبیعی دارد که از این میزان 2 میلیون و 650 هزار هکتار عرصه مرتعی است.
سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور شعار امسال هفته منابع طبیعی را 'ﻣﻨﺎﺑﻊ‌ طبیعی، ﺑﺰرﮔ‌ﺘﺮﻳﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ملی' تعیین کرده است.
15 تا 21 اسفند ماه هر سال هفته «منابع طبیعی و آبخیزداری» است و نخستین روز این هفته در تقویم به نام روز «درختکاری» نام گذاری شده است که در این روز مردم با حضور در پارک‌ها یا عرصه‌های منابع طبیعی با کاشت درخت به استقبال سال نو می‌روند و با انجام این کار نمادین در آستانه بهار، زندگی را به زمین باز می‌گردانند.
بر اساس گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، این سازمان به تاسی از اندیشه‌های طبیعت دوستانه مقام معظم رهبری جهت فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی و ترویج درختکاری از اقشار مختلف مردم دعوت می‌کند با پیوستن به روز ملی درختکاری، قدم بزرگی در جهت سرسبزی ایران عزیز بردارند.
روز ملی درختکاری، منابع طبیعی مردم، احیا و توسعه جنگل‌ها و مراتع، منابع طبیعی، مردم، ائمه جمعه و جماعت، منابع طبیعی، مردم و حفاظت و حمایت، منابع طبیعی، مردم، آبخیزداری و مقابله با سیل و خشکسالی، منابع طبیعی، مردم، بسیج و همیاران طبیعت و منابع طبیعی، مردم و مجامع علمی و دانشگاهی عناوین روزهای هفته منابع طبیعی است.
8137/7129
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.