اخبار مرتبط

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه درون مایه این نمایش مبارزه با آداب و رسوم اشتباه در جامعه است، اظهار داشت: داستان این نمایش روایت جنگ 2 پادشاه و حق مالکیت برنده جنگ بر دارایی های مادی و معنوی مغلوب است.
محمود نیکمرام افزود: این نمایش جدیدترین اثر نمایشی گروه «آی پارا» است که با استفاده از موضوعی بومی، گویش محلی و همچنین با بهره بردن از ظرفیت‌های نمایش فولکلوریک آثار علی صابر رضایی اجرا می شود.
وی بیان کرد: در اجرای این نمایش وحید ثروتی، داریوش ملک پور، ساحل طهماسب زاده، طاهر مطلوبی، پوریا شاهی، حامد یعقوب زاده، آیسان رشیدی، علی موسی زاده، مینا زودران و مهین پیغامی به عنوان بازیگر، سعید افرا و سعید اسدی به عنوان آهنگساز و داریوش ملک پور به عنوان دستیار کارگردان همکاری دارند.
به گزارش ایرنا، این نمایش به مدت پنج شب از ساعت 20 در سالن مجتمع فرهنگی و هنری میاندوآب به روی صحنه می رود و پس از آن در چند شهر آذربایجان غربی نیز اجرا می شود.
علی صابر رضایی متولد 1333 در ارومیه بوده، لیسانس حقوق، قاضی بازنشسته دادگاه‌های تجدید نظر آذربایجان غربی و وکیل دادگستری است؛ وی در سال 1392 پس از 33 سال قضاوت بازنشسته شد و از آن به بعد به وکالت مشغول است.
تنوع موضوع و سبک در نمایشنامه های صابررضایی تحسین برانگیز است؛ چنانکه «گول آغا» سمبلیک، «اتوبوس ایستگاهی» طنز، «کابوس های آقای پاک سرشت» طنز آمیخته با انتقاد، «طالوت بر داود» مذهبی و «گرسنگی» پانتومیم است.
اثر «دایی جان پاپیل» وی مسایل اجتماعی روز آذربایجان را به زبان هنر بیان و در کتاب دیگری سه نمایشنامه با مضامینی برگرفته از ادبیات کهن ایران چون عطار نیشابوری، عبید زاکانی و مولوی را خلق کرده است؛ وی در نمایشنامه «در انتظار لحظه ها» نیز بحث خانواده و روابط نادرست بین همسران و تداخل دنیای کار و دنیای خانواده را به تصویر کشیده است.
ماجرای درخت نارون وی نیز یک نمایشنامه اجتماعی است که به بررسی معضلات فرهنگی جامعه امروزی در قالب تقابل سنت و مدرنیته می پردازد.
سمبلیک بودن ویژگی غالب آثار علی صابررضایی است و واکاوی لایه های سمبلیک در بیشتر آثار وی به پژوهشی جامع نیاز دارد.
9871/6185/7129
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.