موسی خضری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این شهرستان یکی از مناطق مهم به لحاظ باستان شناسی در استان و حتی کشور محسوب می شود اظهار داشت: هم اکنون 30 اثر تاریخی دیگر نیز در سطح این شهرستان شناسایی شده است که در مراحل ثبت قرار دارد.
وی اضافه کرد: به دلیل تعدد و تکثر آثار تاریخی، این شهرستان به بهشت باستان شناسان معروف شده است از این رو تلاش های زیادی در جهت حراست از این اثرها انجام می شود.
خضری در رابطه با کاوش قلعه باستانی «قلاتگه» این شهرستان نیز افزود: از بهار 1398، مرحله تعیین حریم و گمانه زنی این محل اجرا می شود و برای این مرحله نیز سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار تخصیص داده شده است که پس از این مرحله با تخصیص اعتبار کاوش اصلی آغاز می شود.
وی گفت: مراسم نوروزگاه نیز امسال با همکاری بخشداری و اداره میراث فرهنگی و سایر ادارات در دهستان دشت بیل در محدوده چشمه تاریخی «عین الروم» به مانند سال های گذشته برگزار می شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه افزود: مراسم نوروزگاه با برگزاری مراسم خاصی با برپایی سیاه چادر، اجرای موسیقی محلی، تهیه غذای محلی و لبنیات محلی در این مکان برگزار می شود که نقش مهمی در جذب گردشگران دارد.
به گزارش ایرنا، تپه دینخواه، کتیبه کلاشین، قلعه قلاتگه، قبرستان مارابراهیم، تومولوس های سوجه، گندویلا، حسن نوران، ملا احمد، سیاوان، کتیبه عین الروم تنها بخشی از آثار متعدد تاریخی این شهرستان است.
امروزه وجود حدود پنج کتیبه مهم اورارتویی در این منطقه آن را به عنوان بهشت باستان شناسی و مادر آثار بجا مانده دوره اورارتویی در کشور تبدیل ساخته است.
9870/6185/7129
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.