اخبار مرتبط

اکبر احمدپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: امسال 25 هزار تن کالا به ارزش 44 میلیون دلار از طریق مرز پلدشت به کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله جمهوری آذربایجان، آلمان، روسیه و ایتالیا صادرشده است.
وی اضافه کرد: میزان کالای صادراتی نیز از این مرز 1.5 برابر سال گذشته بوده است.
وی بیان کرد: عمده محصولات صادراتی و ترانزیتی از گمرک پلدشت شامل محصولات کشاورزی و لبنی، پتروشیمی، پلاستیکی، آهن آلات و مس، پنبه، کاشی، سرامیک و لوازم ساختمانی است.
مدیر گمرک پلدشت ادامه داد: در این مدت 220 هزار مسافر خارجی از طریق مرز پلدشت وارد کشور شده اند که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 2 برابر است.
احمدپور با تاکید بر اینکه فعالیت گمرک پلدشت از اول بهمن امسال از 12 ساعت به 16 ساعت در هر شبانه روز افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: این گمرک از لحاظ صادرات کالا در میان گمرکات استان پس از بازرگان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی با 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق و به ‌دلیل دارا بودن پنج پایانه و 9 گمرک مرزی ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به بازارهای جهانی و توسعه اقتصادی دارد؛ در این میان پایانه و گمرک پلدشت با وجود ظرفیت های صادراتی، ترانزیتی و گردشگرپذیری، نمود عینی بهره مندی از یک ظرفیت محلی برای ارزآوری پایدار در این استان مرزی است.
پلدشت در 47 کیلومتری غرب ماکو و شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی واقع است و در سال 1388 از ماکو جدا شد و به جمع 17 شهرستان این استان پیوست؛ پایانه و گمرک مرزی پلدشت نیز در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس قرار گرفته و یکی از دروازه های ترانزیت کالا از ایران به اروپاست.
مسیر گمرک و پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار هموار بوده و وجود این مسیر مناسب، رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.
7132/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.