اخبار مرتبط

حسن سپهرفر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه تاریخی تمتمان شهرستان ارومیه شامل غار تمتمان، مقابر اسماعیل آقا قلعه سی، محوطه قلعه اسماعیل آقا و دخمه های سنگی اسماعیل آقا می شود که در فهرست حریم های ملی به ثبت رسیده است.
وی اظهار داشت: مسوولیت حراست و حفاظت از حریم این مجموعه برعهده همه شهروندان و جوامع محلی است زیرا صاحبان این تمدن در این منطقه جزو ساکنان آن هستند.
سپهر فر ادامه داد: در محدوده حریم آثار یاد شده، هرگونه تخریب، دخل و تصرف در محوطه حریم آثار و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد ' 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده ' جرم محسوب و مرتکبان مشمول‌ مجازات های قانونی خواهند شد.
به گزارش ایرنا یکی از نکات مهم در ثبت آثار تاریخی تعیین حریم و ضوابط حفاظتی آثار و ابنیه تاریخی است.
غار تمتمان یکی از غارهای تاریخی استان در 20 کیلومتری ارومیه است که در سال 1949 میلادی توسط 'کارلتون استانلی کوون' انسان‌شناس آمریکایی مورد کاوش قرار گرفت و نشان داد این غار از 40 هزار سال پیش مسکونی بوده است.
مطالعات این پژوهشگر نشان می دهد که غار در دوره میانی پارینه سنگی جدید یعنی از تاریخ تقریبا حدود 40هزار سال پیش مسکونی بوده است.
کوون معتقد است این غار تنها در تابستان ها مورد استفاده قرار گرفته و با این حال تاریخ گذاری او مورد تردید برخی دیگر از پژوهشگران قرار گرفته است.
کمیسیون ملی یونسکو در ایران بعد از بررسی نتیجه تحقیقات دانشمندان آمریکایی در گزارش خود (در آبان 1336) اعلام کرد ابزارآلات انسان دوره 'لوا لوازین' که در حدود 35 هزار سال پیش از میلاد در منطقه آذربایجان زندگی می کرد، از غار تمتمان واقع در 20 کیلومتری شمال غربی ارومیه به دست آمده است.
7125/7129
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.