اخبار مرتبط

«بایزید حسن پور» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این مرحله از مایه کوبی به صورت بهادار انجام می شود، اضافه کرد: هزینه مایه کوبی هر راس دام سنگین 50 هزار ریال تعیین شده و این مبلغ باید هنگام مایه کوبی توسط دامدار پرداخت شود.
وی اضافه کرد: مایه کوبی هر واحد دامداری باید با یک سرسوزن انجام شود و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن پس از مایه کوبی عوض می شود.
وی با اشاره به اینکه مایه کوبی 23 هزار راس دام سنگین در این طرح قابل پیش بینی است، افزود: دام های تمامی مراکز پرورش دام صنعتی و سنتی (روستایی) شهرستان در اجرای این طرح مایه کوبی می شود.
حسن پور یادآور شد: امسال 2 مرحله مایه کوبی دام های سنگین علیه بیماری تب برفکی در خرداد و مهر ماه صورت گرفته است و پس از پایان مایه کوبی دام های سنگین، مایه کوبی دام های سبک نیز آغاز می شود.
وی بیان کرد: مایه کوبی علیه بیماری تب برفکی هر سال در سه نوبت انجام می گیرد و نوبت نخست آن در خرداد ویژه دام های سبک و سنگین در مهرماه ویژه دام های سنگین و در مرحله آخر نیز شامل دام های سبک و سنگین است.
مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد با اشاره به مایه کوبی تب مالت (بروسلوز) به صورت همزمان نیز گفت: در این طرح همزمان مایه کوبی دام های سنگین علیه بیماری تب مالت نیز به صورت رایگان انجام می شود.
وی اضافه کرد: دام های آبستن سنگین، گوساله های کمتر از سه ماه و دام های بیمار در قالب این طرح مایه کوبی نمی شود.
حسن پور گفت: بیماری تب مالت یا بروسلوز یکی از مهمترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می شود که باکتری «بروسلا» که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی را مبتلا می سازد.
وی افزود: این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از 2 بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد.
وی از دامداران خواست برای اجرای موفق این طرح با گروه های مایه کوبی همکاری لازم را داشته باشند تا از ابتلای دام ها به این بیماری جلوگیری و در این مدت از وارد کردن دام تازه به مجموعه دامداری خود خودداری کنند.
حسن پور همچنین از دامداران خواست از هرگونه جا به جایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه بیماری دامی با شماره تلفن های 42442228 و 42442229 شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.
به گزارش ایرنا بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است؛ ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.
کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.
واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.
شهرستان مهاباد دارای بیش از 250 هزار راس دام بوده که از این تعداد 230 هزار راس دام سبک و 23 هزار راس دام سنگین است.
3020/6185/3072
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.