اخبار مرتبط

بایزید حسن پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اداره دامپزشکی این شهرستان به منظور پیشگیری از بروز بیماری هاری در جمعیت سگ‌های گله در مناطق روستایی و سگ های بلاصاحبی که در کمپ توسط شهرداری مهاباد نگهداری می شوند، طرح مایه کوبی بیماری هاری را انجام داد.
وی بیان کرد: واکسیناسیون تمامی سگ‌های مشمول این طرح به صورت رایگان و با استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی و دولتی صورت می‌گیرد.
حسن پور ادامه داد: هاری یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان بوده که بهترین راه کنترل و پیشگیری از آن، واکسینه کردن سگ‌های خانگی و سگ‌های گله است.
رییس شبکه دامپزشکی مهاباد اضافه کرد: پیشگیری از بیماری هاری تا قبل از ظاهر شدن علایم بیماری به وسیله واکسن و سرم قابل پیشگیری است ولی در صورت بروز علایم این بیماری در حیوان و انسان مرگ آن‌ها حتمی است و درمانی برای آن وجود ندارد.
حسن پور اظهار داشت: نیاز است دامداران و کشاورزان برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری هاری در بین سگ‌ها گله با هماهنگی دامپزشکی به صورت رایگان واکسیناسیون این حیوانات را هرسال انجام دهند.
وی یادآور شد: سگ های واکسینه شده به مدت یک سال از انواع بیماری های هاری و مشترک بین انسان و حیوان ایمن هستند.
به گزارش ایرنا هاری یک بیماری ویروسی است که تمام حیوانات خونگرم و انسان ها را می تواند درگیر کند و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی بوده و در صورت درگیری 100 درصد کشنده است.
بیش از 60 هزار نفر از جمعیت 241 هزار نفری مهاباد در روستاها ساکن هستند و از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند؛ مهاباد دارای بیش از 250 هزار راس دام بوده که از این تعداد 230 هزار راس دام سبک و 23 هزار راس دام سنگین است.
9903/6185/7129
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.