اخبار مرتبط

رضا طلایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کوهنوردان که اعضای باشگاه کوهنوردی 'بالقیز افشار' تکاب هستند، ساعت هفت عصر روز گذشته صعود به قله سه هزار و 350 متری بلقیس را آغاز کردند و پس از پنج ساعت کوه پیمایی در مسیر سخت و کولاکی و برف کوبی مداوم به ارتفاع سه هزار متری این کوه رسیدند.
وی بیان کرد: صعود زمستانی و پرخطر این کوهنوردان با موفقیت انجام شد و آنان تصمیم گرفتند شب را در چادرهای مخصوص در ارتفاع سه هزار متری سپری کنند.
وی گفت: این کوهنوردان باتجربه که سابقه شب مانی در کوه را دارند، در این صعود مهیج و خطرناک پس از کنار زدن برف در محل اسکان خود در ارتفاع سه هزار متری قله در دمای 15 درجه سانتی گراد زیر صفر با وجود کولاک شدید چادرهای خود را برپا کردند.
رییس اداره ورزش و جوانان تکاب ادامه داد: در این کوهپیمایی سخت و طاقت فرسا، سرعت وزش باد هنگام صعود کوهنوردان 50 کیلومتر بر ساعت بود و آنان از مسیر برفی و کولاکی منطقه '9 تپه' روستای قراولخانه بخش تخت سلیمان خود را به ارتفاع سه هزار متری کوه بلقیس رسانده و شب نشینی زمستانی در کوه را برپا کردند.
طلایی با بیان اینکه این کوهپیمایی زمستانی تجربه ای متفاوت برای کوهنوردان تکاب به شمار می رود، اضافه کرد: این کوهنوردان در سلامت کامل، شب سرد و یخبندان در ارتفاعات برفی کوه بلقیس را به روز رسانده و پس از صرف صبحانه به قله این کوه سه هزار و 350 متری صعود کردند.
وی گفت: این کوهنوردان هنگام بیدار شدن از خواب و خروج از چادرهای خود با دیوارهایی از برف ناشی از کولاک شبانه مواجه و مجبور شدند بار دیگر برف ها را کنار بزنند.
طلایی افزود: کوهنوردان تکابی پس از تجربه شب مانی زمستانی در ارتفاعات برفی و صعود به قله بلقیس، مسیر فرود از این کوه را آغاز کردند.
رییس اداره ورزش و جوانان تکاب بیان کرد: جذابیت مسیر و علاقه وافر به کوهنوردی، این کوهنوردان را به صعود به بلقیس در برف و کولاک ترغیب کرد و آنان توانستند موانع موجود در راه این صعود را به خوبی پشت سربگذرانند و صعودی موفقیت آمیز داشته باشند.
طلایی گفت: صعود به کوه بلقیس برای کوهنوردان جوان و کم تجربه و ورزشکارانی که تاکنون مسیر برفی صعود را طی نکرده اند، امری دشوار و خطرناک است.
رییس اداره ورزش و جوانان تکاب توصیه کرد که کوهنوردان در صورت علاقه مندی به صعود زمستانی به کوه بلقیس همراه با گروه های کوهنوردی باسابقه و مجرب این صعود مهیج و مفرح را تجربه کنند.
مدیر باشگاه کوهنوروی بالقیز افشار تکاب نیز در این خصوص گفت: صعود زمستانی و شب مانی در میان برف و کولاک در ارتفاعات کوهستان از صعودهایی سخت و پرخطری است که به ندرت توسط کوهنوردان مجرب انجام می شود.
عبدالله عالی افزود: هنگام برف کوبی و کوهپیمایی کوهنوردان تکابی در ارتفاعات بلقیس سرعت زیاد باد موجب کند شدن حرکت کوهنوردان شد اما آنان مسیر را گم نکرده و به سلامت به محل مورد نظر اسکان شبانه رسیدند.
وی با بیان اینکه ارتفاع برف در محل برپایی چادرهای اسکان این کوهنوردان بیش از 2 متر بود، بیان کرد: این کوهنوردان با تمرین و کسب تجربه در کوهپیمایی و شب مانی زمستانی در ارتفاعات بلقیس، خود را برای صعود زمستانی و اسکان شبانه در ارتفاعات برفی کوه دماوند در هفته های آتی آماده کردند.
به گزارش ایرنا، قله بلقیس در 42 کیلومتری تکاب و سه کیلومتری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان واقع شده است و با سه هزار و 350 متر ارتفاع یکی از قلل مرتفع غرب کشور محسوب می شود.
این ارتفاعات به علت داشتن طبیعت بکر و زیبا، مشرف بودن به آثار تاریخی تخت سلیمان و همچنین دارا بودن بقایای معماری و تاریخی در خود قله یکی از مقاصد مورد علاقه کوهنوردان است و ظرفیت مناسبی برای گردشگری و ورزش های زمستانی محسوب می شود.
در این شهرستان بیش از 300 ورزشکار در رشته کوهنوردی فعالیت می کنند.
7514/6185/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.