اخبار مرتبط

قرنی مصطفی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مسابقات با حضور 70 ورزشکار شامل معلولان سندروم، اوتیسم و کم توان ذهنی به میزبانی تهران برگزار شد.
وی ادامه داد: شاهو محمدی ورزشکار سندرومی مهاباد توانست در 2 رشته کرال سینه و پروانه مقام نخست این دوره از رقابت ها را کسب کند.
وی اضافه کرد: این ورزشکار که رکورددار شنای معلولان کشور نیز است در رشته 50 متر کرال سینه در زمان 45 ثانیه و در رشته 50 متر پروانه در زمان 48 ثانیه زودتر از سایر حریفان خود به خط پایان برسد.
مصطفی پور یادآور شد: «شاهو محمدی» شناگر معلول این شهرستان همزمان با سوم دسامبر /12 آذر/ روز جهانی معلولان، شعار «معلولیت محدودیت نیست» را در عمل نشان داد و رکورد جامعه معلولین ایران را در بخش شنای استقامت شکست.
به گزارش ایرنا، شاهو محمدی دانش آموز پایه چهارم مدرسه استثنایی مهاباد است؛ هم اکنون سه هزار و 300 معلول در شهرستان مهاباد تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.
براساس آمار سازمان بهزیستی کشور در سال 1397، یک میلیون و 500 هزار نفر معلول در ایران وجود دارد.
سندروم داون بیماری ژنتیکی ناشی از وجود یک کروموزم اضافی در جنین انسان است؛ هر جنین انسان هنگام لقاح، اطلاعات ژنتیکی را از طریق 46 کروموزوم (23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر) از والدینش به ارث می برد، در بیشتر موارد بروز سندروم داون یک کروموزوم اضافه به جنین منتقل می شود یعنی 47 کروموزوم دریافت می کند.
این بیماری ژنتیکی دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری های عمده یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان ها، مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر در رشد و نمو است.
افراد مبتلا به سندروم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند اما تعداد کمی از مبتلایان به سندروم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند.
9903/6185/7129
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.