اخبار مرتبط

میرصمد سید موسوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری درصد مشارکت مردمی در صیانت و توسعه عرصه های ملی افزایش می یابد و این امر افق خوبی را برای عرصه های ملی پیش رو می گذارد.
وی اظهار داشت: عرصه نشینان آذربایجان غربی با تمامی توان و امکانات خود برای اجرای این طرح ها بسیج شده اند و برگزاری کلاس های توجیهی و ترویجی برای آنان توسط کارشناسان و تسهیل گران منابع طبیعی نقش ویژه ای در جلب مشارکت اهالی منطقه داشته است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بیان کرد: این استان 2 میلیون و 750 هزار هکتار عرصه ملی داشته و 110 هزار نفر مجری و بهره بردار در عرصه های منابع طبیعی مشارکت مستمر دارند.
وی ادامه داد: امسال در20 حوزه آبخیزداری در نقاط مختلف استان طرح های آبخیزداری به اجرا در آمده است.
موسوی اضافه کرد: برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری آذربایجان غربی از محل صندوق توسعه ملی بالغ بر 210 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که این طرح ها در برخی شهرستان ها به اتمام رسیده یا در حال پایان یافتن است.
وی اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود و این مهم در توسعه حفاظت از خاک، افزایش منابع آب های زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است.
به گزارش ایرنا، آبخیزداری به علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌ لازم جهت مدیریت منابع حوزه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک گفته می شود و می‌ تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.
صاحب نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌ توان 500 مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از 6.5 تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.
آبخیزداری به علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌ لازم جهت مدیریت منابع حوزه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک گفته می شود و می‌ تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.
صاحب نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌ توان 500 مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از 6.5 تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.
آذربایجان غربی از جمله استان های نیازمند آبخیزداری به شمار می رود زیرا این استان از یک سو منابع آبی لازم جهت ذخیره سازی و مصرف در بخش کشاورزی را دارا بوده و از سوی دیگر این بخش سهم قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده است.
8137/3072
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.