اکبر احمد پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در این مدت بیش از 9 هزار تن انواع کالاهای ایرانی به ارزش 12.5 میلیون دلار به کشورهای اروپایی از جمله ترکیه، آلمان، ایتالیا و جمهوری آذربایجان صادر شده است.
وی اضافه کرد: محصولات پتروشیمی، لبنیات، مواد فلزی، مواد پلاستیکی، محصولات کشاورزی، پلاستیکی، لوازم خانگی، سنگ مرمر و کاشی و سرامیک از جمله کالاهایی است که از طریق گمرک پلدشت به کشورهای اروپایی صادر شده است.
وی ادامه داد: در این مدت 30 هزار تن کالا به ارزش 18 میلیون دلار از این گمرک ترانزیت شده است.
مدیر گمرگ پلدشت با بیان اینکه این گمرک، توانسته از لحاظ صادرات کالا در میان گمرکات استان پس از بازرگان رتبه دوم را به خود اختصاص دهد، بیان کرد: با این روند پیش بینی می شود تا صادرات کالا از گمرک صنم بلاغی پلدشت تا پایان سال جاری به بیش از 25 میلیون دلار برسد.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی با 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق به ‌دلیل دارا بودن پنج پایانه و 9 گمرک مرزی ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به بازارهای جهانی و توسعه اقتصادی دارد و در این میان پایانه و گمرک پلدشت با وجود ظرفیت های صادراتی، ترانزیتی و گردشگرپذیری، نمود عینی بهره مندی از یک ظرفیت محلی برای ارزآوری پایدار در این استان مرزی است.
پلدشت در 47 کیلومتری غرب ماکو و شمالی ترین نقطه این استان واقع بوده که در سال 1388 از ماکو جدا شد و به جمع 17 شهرستان این استان پیوست؛ پایانه و گمرک مرزی پلدشت نیز در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس قرار گرفته که یکی از دروازه های ترانزیت کالا از ایران به اروپاست.
مسیر گمرک و پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار هموار بوده و وجود این مسیر مناسب، رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.
7132/2093
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.