اخبار مرتبط

مدیرجهاد کشاورزی اشنویه گفت: امسال 85 هزار تن انواع سیب درختی از 5000 هکتار از باغ های بارور این شهرستان برداشت می شود.

سیدانور حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه برداشت این محصول از 25 شهریور آغاز شده است، افزود: برداشت سیب به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت و همچنین در سال گذشته 125 هزار تن سیب از باغ های اشنویه برداشت شد که امسال به علت سرمازدگی پیش بینی می شود محصول سیب این شهرستان با 40 هزار تن کاهش همراه باشد.

مدیر جهاد کشاورزی اشنویه با بیان اینکه پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت حدود 55 هزار تن محصول در سطح  سردخانه های این شهرستان ذخیره سازی و نگهداری شود  افزود: با احداث 15 واحد سردخانه جدید، در چند سال اخیر ظرفیت ذخیره سازی سیب درختی از 30 هزار تن به 90 هزار تن افزایش یافته است.

حسینی سطح باغ های این شهرستان را 11 هزار هکتار اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان 7 هزار و 500 هکتار را باغ های سیب بارده و غیربارده با ارقام غالب رد و گلدن دلیشیز تشکیل می دهد.

مدیر جهاد کشاورزی اشنویه با اشاره به اینکه این شهرستان رتبه چهارم در تولید محصول سیب درختی را در آذربایجان غربی داراست، گفت: هم اکنون 28 واحد سردخانه با ظرفیت 90 هزار تن آماده ذخیره سازی محصول سیب باغداران است و پنج واحد سردخانه دیگر با ظرفیت 20 هزار تن نیز درسطح شهرستان در حال احداث است.

وی اضافه کرد: بخشی از سیب تولیدی این شهرستان به دلیل کیفیت بالا و ماندگاری خوبی که دارد علاوه بر سایر استان های کشور به کشورهای همسایه از جمله روسیه، عراق و پاکستان نیز صادر می شود.

مدیر جهاد کشاورزی اشنویه همچنین کیفیت سیب تولیدی شهرستان را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: در راستای تغییر الگوی کشت و لزوم جایگزینی پایه های بذری، تاکنون 50 هکتار نهال پایه رویشی سیب از پایه های MM106 و M7 در سطح شهرستان مورد کشت قرار گرفتهاند که از مهمترین مزایای کشت این پایه ها افزایش تعداد اصله در هکتار و در نتیجه افزایش عملکرد، زودباردهی، افزایش مقاومت به آفات و بیماریها و شرایط نامساعد خاکی از جمله شوری و کم آبی، سهولت برداشت، کیفیت و رنگ گیری بهتر است.

به گزارش ایسنا؛شرایط ویژه آب و هوایی، اشنویه را به یکی از قطب های مهم باغداری آذربایجان غربی تبدیل کرده است به طوری که علاوه بر محصول با کیفیت سیب این شهرستان، محصول گیلاس آن نیز در داخل و خارج از کشور مشتریان فراوانی دارد.


انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.