اخبار مرتبط

حجت الاسلام جابر شوقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق برآوردها میزان زکات پرداختی طی سه ماه نخست سال در استان 27 درصد بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
وی اضافه کرد: در سه ماه نخست سال گذشته حدود 150 میلیارد ریال زکات در استان جمع آوری شده بود.
وی ادامه داد: کشاورزان مهابادی طی سال جاری بیش از 25 میلیارد ریال زکات پرداخت کرده و رتبه نخست استانی را در اختیار دارند.
وی بیان کرد: بیش از 30 هزار دفترچه محاسبه زکات در بین روستاییان استان توزیع و با این کار روند محاسبه و جمع آوری زکات تسریع می شود.
رییس اداره امور اجرایی زکات کمیته امداد آذربایجان غربی گفت: سال گذشته با جمع آوری بیش از 220 میلیارد ریال، رتبه نخست کشوری در جمع آوری زکات را بین استان های کشور به دست آوردیم که امیدواریم امسال نیز با جهش قابل توجه این مقام تکرار شود و این رقم به بیش از 270 میلیارد ریال برسد.
به گزارش ایرنا، زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد.
زکات در لغت به 2 معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.
در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.
همراهی این‌ 2 به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.
گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.
8137/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.