اخبار مرتبط

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: هیچ جامعه‌ای بدون رسانه‌های آزاد و خبرنگاران آزاده توسعه نمی‌یابد.
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، داوود بهبودی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این روز فرصتی است برای یادآوری و قدردانی از تلاش فعالان عرصه جمع‌آوری، تدوین و انتشار اخبار در قالب رسانه‌های مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب.
وی افزود: در جوامع امروزی رسانه یکی از ارکان دموکراسی و یا به عبارتی توسعه است و هیچ جامعه‌ای توسعه نمی‌یابد مگر اینکه دارای رسانه‌های آزاد باشد.
وی خاطرنشان کرد: واژه رسانه آزاد و خبرنگار آزاده تعبیری است که باید مورد تاکید باشد و ما خبرنگاران را به آزاده بودن تشویق کنیم و نظام اداری، دولت و حکومت نیز از رسانه آزاد استقبال کند؛ در مجموع هم لازم است خبرنگار آزاده، شجاع و حق‌گو باشند و هم نهادهای مدنی و جامعه ما در این عرصه ورود جدی داشته باشند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: اگر ما از جریان توسعه صحبت می‌کنیم این جریان باید در شاخص‌های کیفیت نهادی مثل شفافیت خود را نشان دهد و در واقع نظام اداری و مسوولان ما باید در اتاق شیشه‌ای زندگی کنند و همه چیز مشهود باشد.
وی بر لزوم وجود مسوولیت‌پذیری، امکان پرسش‌گری و پاسخ‌گویی در مسوولان تاکید و تصریح کرد: ما باید بتوانیم برای رسانه‌ها و آحاد مردم قابلیت پرسشگری و الزام پاسخ را فراهم کنیم و خبرنگار، رسانه و نهادهای مدنی ما بتوانند از مسوولان سوال کنند و آنها موظف به پاسخگویی باشند.
وی توضیح داد: فساد زمانی کنترل می‌شود که رسانه بتواند حضور موثری داشته باشد و موارد را افشا کند، متخلفان و مفسدان نیز از بابت هزینه‌ای که به دلیل افشای فساد خود متحمل می‌شوند از فساد اداری اجتناب کنند.
این اقتصاددان عنوان کرد: وقتی ما با بروز فساد و تخلفات اداری روبه‌رو هستیم یک معنی آن این است که این فساد هزینه بازدارنده ندارد که بار اصلی بازدارندگی فساد افکار عمومی است که توسط رسانه‌ها و خبرنگاران اقناع، تغذیه و پردازش می‌شود.
وی یادآور شد: فضای جامعه ما در سال‌های اخیر نسبت به گذشته از شفافیت و فضای پاسخگویی بهتری برخوردار بوده؛ هرچند مطلوب نیست اما وقتی هر روز لیست تخلفات منتشر شده بالا می‌رود راه را بر تخلفات بعدی تنگ‌‎تر می‌کند.
وی گفت: انتشار اخبار مربوط به تخلفات ممکن است در ابتدا نارضایتی ایجاد کند و شاید منفی به نظر برسد؛ ولی اگر این امر تبدیل به بازدارندگی شود و اثر خود را در بلندمدت در کاهش فساد و کنترل آن نشان دهد؛ تبدیل به جریانی امیدبخش خواهد شد.
انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.