اخبار مرتبط

رشید نظمی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: با توجه با کاهش بارندگی در کشور و مسئله بحران کمبود آب رویکرد دولت به سمت توسعه کشت نشائی به خصوص پنبه جهت کاهش مصرف آب و استفاده بهینه از منابع آبی موجود برای تغییر الگوی کشت و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی است.
وی گفت: کشت نشائی پنبه علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و بذر، مزایای دیگری از جمله تناوب کشت پنبه با غلات، زود رس بودن محصول، کاهش طول دوره رشد، افزایش راندمان و کاهش ضایعات و کنترل برخی آفات در مرحله جوانه زنی را دارد.
سرپرست مدیریت جهادکشاورزی شهرستان خداآفرین یاداوری کرد: کشت پنبه در این شهرستان سابقه طولانی دارد و کشاورزان شهرستان به خصوص در بخش گرمادوز تجربه و دانش بالایی در کشت این محصول راهبردی دارند.
نظمی با بیان اینکه توسعه کشت نشائی پنبه در این شهرستان مستلزم آموزش و آگاهی بخشی بهره برداران است، گفت: در این راستا امسال در بخش گرمادوز با حضور مستقیم کارشناسان مدیریت شهرستان و مرکز جهادکشاورزی لاریجان در روستای گون گورمز در سطح یک هکتار برای اولین بار کشت نشائی پنبه به صورت الگویی اجرا شد.
وی اظهار امیدواری کرد، در بلند مدت تحولی در توسعه کشت پنبه و تغییر و اصلاح الگوی کشت در شهرستان خداآفرین اتفاق بیفتد.
ﮐﺸﺖ ﮔﻠﺪاﻧﯽ ﯾﺎ ﻧﺸﺎﯾﯽ ﺑﻪ روﺷﯽ اﻃﻼق ﻣﯽ شود ﮐﻪ ﺑﺬر در ﺧﺰاﻧﻪ و در ﺷﺮاﯾﻂ ﮐﻨﺘﺮل ﺷﺪه دﻣﺎ و رﻃﻮﺑﺖ ﮐﺸﺖ می شود.
شهرستان مرزی خدا آفرین در شمال استان آذربایجان شرقی با 580 هکتار مزارع پنبه یکی از قطب‌های تولید این محصول در کشور محسوب می‌شود.
3071/6183
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.