اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، وجود هنرمندان خوش ذوق، تاریخ و فرهنگ باستانی و تلاش برای حفظ آثار دستی و نمادهای تاریخ کهن از جمله مزیت های بسیار مهم حوزه صنایع دستی آذربایجان شرقی است که این خطه را به لحاظ آماری و ثبت و نشر نشان های ملی مرغوبیت به رتبه دوم ایران رسانده است.
بهینه سازی، برندسازی، برگزاری دوره های آموزشی و حرفه ای، ارایه تسهیلات ویژه، ساماندهی فعالان این بخش، رسیدگی سریع به مسایل و مشکلات عدیده صنوف مربوطه، برپایی نمایشگاه های مختلف داخلی و بسترسازی های لازم برای حضور صنایع دستی و هنرمندان آذربایجانی در نمایشگاه های خارج از کشور می تواند مسیر رشد و ترقی این حوزه از صنعت پردرآمد گردشگری را هموارتر کند و به آن سرعت ببخشد.
فعالیت افزون بر 11 هزار نفر هنرمند آذربایجان شرقی در رشته های مختلف و متنوع صنایع دستی همچون قالی بافی، کیف و کفش چرم، قلم زنی، سوزن کاری، منبت، نقره کاری، نساجی در قالب چاپ باتیک، سفال، سرامیک و کاشی کاری، صنایع چرم دست دوز، قالی و تابلو فرش، آیینه کاری، گلیم بافی، مجسمه سازی، ملیله دوزی، ممقان دوزی، منجوق دوزی، معرق کاری، میناکاری، نقاشی روی سفال و زیورآلات سنتی و سایر رشته ها که بیش از 80 نوع را شامل می شود، آذربایجان شرقی را در کنار اصفهان به یکی از دو قطب اصلی صنایع دستی ایران تبدیل کرده است.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به توانمندی های این استان در حوزه صنایع دستی، رویداد بین المللی تبریز 2018 را فرصتی ایده آل برای معرفی این آثار به مردم ایران و کشورهای دیگر می داند و می گوید: باید از چنین فرصت هایی بتوانیم به دستاوردهای مهمی چون توسعه چرخه اقتصادی، تحکیم و تثبیت جایگاه فرهنگی و تاریخی در سطح بین المللی دست یابیم.
مجید خدابخش بر ضرورت تبلیغات و برندسازی در صنایع دستی تاکید و اضافه می کند: باید توجه داشت که پرداختن به صنایع دستی و معرفی آن نه تنها بر برنامه ریزی در راستای سوق دادن گردشگران داخلی به تبریز و قرار دادن این کهن شهر در محور گردشگری ملی موثر است، بلکه می تواند سود سرشار اقتصادی به دنبال داشته باشد.
وی، رسیدگی به مسایل و مشکلات فعالان صنایع دستی، برندسازی و توسعه صادرات محور صنایع دستی را از جمله برنامه های مهم استان برای توسعه رشته های مربوطه با هدف توسعه صنعت گردشگری آذربایجان شرقی عنوان می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تنوع زیبای رشته های صنایع دستی فعال در استان، گفت: بدون تردید توجه به صنایع دستی و رفع مشکلات مربوطه می تواند ریل حرکتی صنعت گردشگری استان و حتی کشور را پرتحرک و پرشتاب تر کند.
مرتضی آبدار ، کسب 26 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی کشور توسط هنرمندان آذربایجان شرقی را مزیت بزرگ این حوزه می داند که استان را به رتبه دوم کشوری رسانده است.
وی تاکید می کند: میراث فرهنگی استان تلاش می کند تا حد ممکن نسبت به برندسازی و ثبت رشته ها و بخش های مختلف صنایع دستی کمک کند و بر این اساس پارسال گلیم قافلانکوه شهرستان میانه و چاپ باتیک شهرستان اسکو در سازمان مرکزی ثبت ملی شد.
آبدار با ارایه گزارشی از فعالیت های مجموعه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در حوزه صنایع دستی، تشریح می کند: توجه به تسهیل امور حرفه ای و آموزشی و نیز ارایه تسهیلات ویژه جزو اولویت های مهم ما در سال گذشته و سالجاری است.
وی از آموزش دو هزار و 700 نفر در حوزه صنایع دستی که 830 نفر از آنها را روستاییان آذربایجان شرقی تشکیل می دهند، خبر می دهد و اضافه می کند: بر همین اساس تاکنون یکهزار و 42 مورد مجوز صنایع دستی به فعالان این حوزه صادر شده است که در سالجاری این روند با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.
آبدار با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 94 کارگاه تولیدی صنایع دستی در رشته های گوناگون در آذربایجان شرقی با مجوز میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت دارد، تلاش برای افزایش این کارگاه ها را جزو اولویت های استان می شمارد.
وی، توجه به صنایع دستی و بومی روستایی را از برنامه های مهم میراث فرهنگی آذربایجان شرقی بیان می کند و می گوید: در حال حاضر تعداد 18 طرح در این زمینه با 11 میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا می باشد.
آبدار، برپایی نمایشگاه های صنایع دستی را از عوامل پیشرفت و توسعه این حوزه می داند و یادآور می شود: بر این اساس تاکنون حدود 10 میلیارد ریال برای برگزاری نمایشگاه های مربوطه از جمله نمایشگاه بین المللی سال گذشته در تبریز هزینه و طی آن رکورد فروش صنایع دستی کشور شکسته شد.
معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز بر اهمیت حمایت از کالای ایرانی در قالب پشتیبانی از صنایع دستی تاکید و اظهار می کند: امسال حمایت از کالای ایرانی در راس امور نهادهای دولتی و غیردولتی کشور قرار گرفته و باید جایگاه صنایع دستی که تجلی گر تفکر خلاق و بی بدیل هنرمندان این خطه است، ارتقا یابد.
فرشاد به آفرین اضافه می کند: در همین راستا از طریق معاونت صنایع دستی آموزش رایگان صنایع دستی و هنرهای سنتی در همه شهرستان‌های 21 گانه استان و حدود 90 روستای منتخب انجام شده است.
وی، برندسازی و بسته بندی صنایع دستی را از مهم ترین دغدغه های میراث فرهنگی استان در حوزه صنایع دستی عنوان می کند و می گوید: باید توجه داشت که برندسازی و بسته بندی منحصربه فرد بیانگر هویت آثار هنری ما خواهد بود.
به آفرین از تدوین اطلس صنایع دستی آذربایجان شرقی نیز خبر می دهد و می گوید: هم اکنون 11 هزار نفر مجوز اشتغال در حوزه صنایع دستی در استان دارند که امیدواریم این روند در سال های آتی رو به رشد و ارتقای جایگاه صنایع دستی را در پی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، پرداخت درست و برنامه ریزی شده به موضوع برندسازی و امر تبلیغات به همراه توجه به صادرات محور بودن رشته های منحصر به فرد صنایع دستی آذربایجان شرقی می تواند علاوه بر رونق این صنایع و گسترش آن در میان هنرمندان، عواید اقتصادی سرشاری نیز داشته باشد.
3038/518
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.