اخبار مرتبط

نمایش "آپاردی سللر سارانی" به کارگردانی امیر حجازی عصر دیروز در حالی به روی صحنه رفت که دمای سالن نمایش تئاتر شهر تبریز 36 درجه بود.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‎شرقی، تبریز که همواره از آن به عنوان "شهر اولین‎ها" یاد شده است به عنوان مهد فرهنگ و تمدن نیز شناخته می‎شود و اولین سالن نمایش یا تئاتر شهر کشور نیز در تبریز افتتاح شده است.
طبق مستندات تاریخچه‎ تئاتر در تبریز به دهه‌ی 1800 میلادی بازمی‎گردد که این هنر جدید در آن زمان توسط ارامنه به تبریز آورده شد و بعدها نیز با افتتاح تئاتر شهر تبریز در میدان دانشسرا دامنه‎ی فعالیت‏ ها در عرصه‎ی تئاتر وسیع‎تر شده است.
روشنفکران، فرهنگیان و قشر تحصیلکرده نیز از این هنر جدید استقبال کرده و تئاتر را معجزه‎ای در عصر خود به شمار می‎آورند. زنده بودن اجرا و قابل ملموس بودن صحنه‎ی نمایش، رک گویی مشکلات جامعه و صراحت تئاتر نیز از دیگر دلایل مورد استقبال قرار گرفتن تئاتر بود. اما بعدها با تغییر سبک نمایشنامه نویسی و ورود برخی عناصر پست مدرنیسم در تئاتر رغبت مردم به تماشای نمایش کم‌ شد.
وضع فیزیکی و امکانات سخت افزاری سالن تئاتر نیز از جمله عناصر تاثیرگذاری است که می‎تواند در جذب مخاطب نقش بسیار مهمی را ایفا می‎کند و وضعیت تئاتر شهر تبریز و آمار پایین مخاطبان، خود گویای این اهم می‎باشد. اکنون پس از گذشت سال‎ها گرد پیری بر پیکره‎ی این سالن نشسته و نبود امکانات سخت افزاری و سایر مشکلات شاید یکی از دلایل اصلی بی‎رغبتی مردم و عدم استقبال آنان از نمایشات به اجرا درآمده در تئاتر شهر تبریز باشند.
گرمای تحمل ناپذیر تابستانی و سرمای زمستانی را می‎توانید در این سالن و به معنای تمام واقعی تجربه کنید. تماشای نمایش در این سالن در زمستان بدون پتو و در تابستان بدون کولر و وسیله‎ی سرمایشی غیرممکن است و این بیشترین مطالبه‎ی مردم را شامل می‎شود تا مسئولان همت بیشتری برای حل مشکلات تئاتر شهر تبریز به خرج دهند.
پیکره‎ی سست و بی‌جان سالن تئاتر شهر تبریز با گذر یک کامیون و اتوبوس لرزه بر جان تماشاچیان انداخته و آنان را از تماشای تئاتر دیگری منصرف می‌کند و این در حالی است که در آستانه‎ی ورود به بزرگ‎ترین رویداد فرهنگی تبریز قرار داریم و چنین سالن نمایشی شایسته‏ی شهر اولین‎ها به عنوان خواستگاه تئاتر ایران و میزبانی از مهمانان خارجی نیست.
گفتنی است، در خصوص مشکلات تئاتر شهر تبریز بسیار گفته و شنیده‎ایم. اما این مشکلات که تنها با اندکی همت از سوی مسئولان مربوطه قابل حل است، همکاری جمعی از جمله نمایندگان مجلس و اداره‎ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری و استانداری را می‎طلبد.

یادداشت از: نسرین سوار، خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.