اخبار مرتبط

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، پرویز محمدزاده با بیان اینکه نرخ بیکاری شاخص مناسبی برای ارزیابی عملکرد سیاست‎های کنونی نیست، گفت: باید از شاخص‌های مناسب‌تری از جمله شاخص‌های کار شایسته برای تبیین واقعیت‌ها استفاده کنیم.
وی گفت: باید نرخ بیکاری بالا را به عنوان یک چالش مهم در نظر داشته باشیم و راهکارهای مناسبی برای مبارزه با آن پیدا کنیم.
محمدزاده بر لزوم ارائه الگوی مناسب مداخله دولت در بازار کار تأکید کرد و ایجاد اشتغال کامل، افزایش بهره‌وری و کارایی و برقراری عدالت اجتماعی را از جمله اهداف مداخله دولت در بازار کار دانست.
وی اظهارکرد: محور اصلی در بحث دخالت دولت، دخالت کمتر و یا بیشتر نیست، بلکه نوع دخالت‌ها در جهت رفع کاستی‌های بازار بسیار تعیین‌کننده است.
محمد زاده توجه به نکاتی مثل وضعیت زنجیره ارزش در استان، هزینه‌های متفاوت ایجاد یک فرصت شغلی در صنایع مختلف، مزیت بزرگ اندازه بازار در داخل کشور و دسترسی استان به بازارهای همسایه‌های شمال‌غرب کشور را در بررسی وضعیت اشتغال و بازار کار ضروری دانست.
وی با اشاره به دستاوردهای کلی رویکردهای مختلف سیاستگذاری برای اشتغال، افزود: اشتغال جدید باید دارای سهم بالای بخش خدمات، سهم بالای نیروی کار زنان و جوانان و همچنین احتمال افزایش سهم بخش غیررسمی باشد.
معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی عوامل مؤثر بر اشتغال و بیکاری را تحولات جمعیتی، توانمندی نیروی انسانی، رقابت مندی و توانمندی بنگاه‌ها، فضای کسب و کار، نظام آموزشی، تحولات بخش‌های مختلف، بازارهای مالی، روابط خارجی و تحریم‌ها و سیاست‌های پولی و مالی برشمرد.
وی سنین بین 20 تا 24 سال را ورود بالقوه به بازار کار و سنین 60 تا 64 سال را نیز خروج بالقوه از بازار کار عنوان کرد و گفت: هرم سنی سال 1395 نشان می‌دهد به ازای خروج هر نفر، 3 تا 4 نفر وارد بازار کار می‌شوند که در سال‎های قبل این نسبت تا یک به 7 نیز می‌رسید.
خبرنگار: پرویز انصاری ** انتشار: رستگار
3071/6183
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.