اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آیت الله محمدتقی پورمحمدی روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان افزود: توجه به بخش ها و جنبه های مختلف این رویداد فرهنگی از جمله فرهنگ، معارف، علم و هنر باید مورد توجه دست اندرکاران برگزاری آن قرار گیرد.
وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و مشارکت های مردمی برای برگزاری و غنابخشی هرچه بیشتر به آیین ها و ویژه برنامه های روز مراغه، حائز اهمیت است.
آیت الله پورمحمدی اضافه کرد: بهره گیری از شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و هنری در این رویداد از جمله رویکردهایی است که نباید مورد غفلت قرار گیرد.
وی گفت: دستگاه های اجرایی و متولیان فرهنگی نیز باید با همدلی در کنار آحاد مردم و علاقه مندان به هویت و تاریخ این دیار، در معرفی ظرفیت های شهرستان تلاش کنند.
وی افزود: روز مراغه باید به ظرفیت بزرگ و مناسبی برای توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شود و لازمه آن مشارکت آحاد مردم در معرفی پتانسیل های کم نظیر این منطقه است.
آیت الله پورمحمدی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی نیز گفت: در برگزاری این آیین ها باید شئونات اسلامی نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در آیین های بزرگداشت اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان، کارهایی انجام نگیرد که موجب وهن جامعه اسلامی و ایجاد مزاحمت و سلب آرامش مردم و شهروندان شود.
وی اضافه کرد: موکب ها و پایگاه های بخش نذورات نیز باید از برگزاری آیین هایی که با شان امامت و ولایت در نیمه شعبان مغایر است خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، روز 16 اردیبهشت سالروز بسته شدن زیج الخانی و رصدخانه مراغه توسط خواجه نصرالدین طوسی توسط شورای فرهنگ عمومی شهرستان و استان به عنوان روز مراغه انتخاب شده است.
با وجود انتخاب این روز به عنوان روز مراغه و سپری شدن 2 سال از آن، ویژه برنامه های اجراشده در سال های گذشته در این روز غنای چندانی نداشته و بیشتر به صورت شهرستانی برگزار شده است.
شهر مراغه به عنوان بزرگترین شهر آذربایجان شرقی بعد از تبریز حدود 180 هزار نفر جمعیت دارد این شهر در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی و 607 کیلومتری تهران قرار دارد و در ابتدای دوران فرمانروایی ایلخانان مغول، پایتخت این سلسله بوده است.
3077/7487
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.