اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، وحید حسین‌زاده روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس اعلام دبیرخانه هیات نظارت بر نشر کتاب کشور، صدور مجوز نشر در آذربایجان‌شرقی از رقم ١٧١٩ فقره در سال 1396 به ١٩٨٤ فقره در سال 1397 افزایش یافته است .
وی افزود: در کلیات انتشارات لشکر ٣١ عاشورا، در بخش دین انتشارات عاصم، در موضوع علوم اجتماعی انتشارات پژوهش‌های دانشگاه، در موضوع هنر انتشارات طنین دانش،‌ در موضوع ادبیات انتشارات اختر و در موضوع کودک و نوجوان انتشارات فرشته بیشترین آمار نشر کتاب را در آذربایجان شرقی طی پارسال به خود اختصاص دادند.
حسین زاده گفت: سال گذشته انتشارات اختر با ١٣١ عنوان کتاب منتشر شده که ١٠٠ عنوان آن تالیف و ٣١ عنوان آن ترجمه بوده، در رتبه نخست نشر کتاب در آذربایجان شرقی و در سطح کشور نیز جزو 50 ناشر پرکار قرار گرفت.
وی گفت: آذربایجان‌شرقی در حوزه نشر کتاب و از نظر آمار کتاب‌های منتشر شده پس از تهران، قم و خراسان رضوی در رده‌ چهارم کشوری جای دارد.
نشر در آذربایجان شرقی تاریخ دیرینه ای دارد و تبریز خاستگاه چاپ مدرن کتاب به زبان فارسی در ایران محسوب می شود؛ در شرایطی که حدود 200 سال پیش 2 باب چاپخانه وارداتی از امپراطوری روسیه تزاری و انگلیس در تبریز فعال بود، تهران هنوز چاخانه نداشت.
حوزه چاپ و نشر تبریز در دهه 1340 شمسی نیز که از آن به عنوان تاریخ طلایی چاپ و نشر ایران معاصر یاد می شود، بسیار پرکار بود و ناشران تبریزی به دلیل انتشار کتاب تاثیرگذار و پرمخاطب، جایگاه رفیعی در بین همکاران شان در تهران و دیگر نقاط کشورمان داشتند.
3093/518
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.