اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مراغه با واقع شدن در دامنه های جنوبی کوه سهند، بهره مندی از طبیعت بکر و چشم نواز، فرصتی برای حضور در دامان طبیعت کم نظیر و فرح بخش خطه آذربایجان است.
وجود طبیعت چشم نواز دامنه های جنوبی سهند، دره های زیبای «گشایش»، غار زیبا و تاریخی «هامپوئیل»، منطقه گردشگری سد علویان، دره «اسپیران»، چشمه آب های معدنی و چندین جاذبه طبیعی دیگر این شهرستان را به مقصدی برای علاقه مندان به طبیعت در فصول مختلف سال تبدیل کرده است.
زیبایی های طبیعت این شهر که به باغ شهر ایران و بهشت آذربایجان شهرت داشته، جاذبه های بی بدیل را برای گردشگران و مسافران برای حضور در دل طبیعت فراهم کرده است.
طبیعت این منطقه از آذربایجان با چشم انداز باغات، رودخانه ها، مناظر صخره ای عظیم، چشمه های جوشان از دل زمین و غارهای طبیعی و کهن، زیبایی های بی بدیلی خلق شده توسط خالق هستی را به تصویر کشیده است.

** طبیعت زیبای سهند
طبیعت موجود در دامنه های سهند در مسیر روستاهای سر سبز و باغات سرشار از زیبایی های چشم نواز شرق و شمال شرق شهرستان مراغه در روزهای بهاری، پذیرای عاشقان طبیعت است.
چشمه های زیبا، درختزارهای سر به فلک کشیده، باغات سرسبز، پوشش گیاهی کم نظیر، چشمه ها و رودهای خروشان و هوای پاک و دل انگیز، گوشه ای از زیبای های طبیعتی است که در دامان «عروس کوه های ایران» وجود دارد.
روستاهای زیبای مراغه در مسیر منتهی به دامنه جنوبی و غربی قلل مرتفع سهند، در سال های اخیر فرصتی برای کوهنوردان، گردشگران و مسافرانی از سراسر کشور شده که به عشق طبیعت زیبای این منطقه، گام در این راه نهاده اند.

** حاشیه سد علویان؛ طبیعت همیشه جاری
حاشیه سد علویان و دهکده توریستی سواحل دریاچه آن به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری آذربایجان شرقی، از زیباترین نقاط و جاذبه های گردشگری و طبیعی منطقه است.
روستاهای این منطقه که در شمال شهر مراغه و کنار دریاچه سد علویان واقع شده اند، با چشم اندازی بی نظیر و طبیعتی زیبا و چشم نواز، پذیرای خیل عظیم گردشگران در این منطقه است.
دره های زیبا در دامان صخره های عظیم و سترگ آرامیده در کنار رودخانه های همیشه جاری از دل دامنه های رشته کوه سهند، زیبایی های صدچندانی به این منطقه بخشیده است.
وجود درختان، باغات سرسبز و طبیعت حاشیه این رودخانه ها و دره های زیبای آن، این منطقه را به تفرجگاهی برای گردشگرانی از شهرهای اطراف و نیز علاقه مندان به طبیعت از سراسر کشور در روزهای تعطیل تبدیل کرده است.
دریاچه بزرگ سدعلویان نیز با چشم اندازی زیبا ، جلوه ای فرح بخش برای دوستداران و عاشقان طبیعت در این منطقه گردشگری فراهم ساخته است.

** دره زیبای «گشایش»، جاذبه ای با چشمه های جوشان
دره زیبای گشایش در کنار روستایی به همین نام، دارای طبیعتی بکر با چشمه هایی جوشان مملو از آب های معدنی با خواص طبی است.
چشمه هایی جوشان از دل دره و صخره های چشم نواز و عظیم در کنار طبیعت و باغات زیبایش، فرصتی برای تفرج و دیدار با جاذبه ای کم نظیر طبیعی در این منطقه ایجاد کرده است.
خاصیت طبی و درمانی این چشمه های جوشان در فصول گرم سال، زمینه ساز حضور خیل عظیم گردشگرانی است که برای بهره مندی از مواهب طبیعی آن به مراغه سفر کرده اند.
دره صخره ای گشایش با منظره بدیع و طبیعت دست نخورده اش، چشم هر بیننده ای را می نوازد و چشمه معدنی پر آب آن از دل کوه به زیبایی های این منطقه افزوده است.
هوای خنک و با طراوت درون رود و سر سبزی و کوه های بلند اطراف، این منطقه را به یک مکان دیدنی وجذاب برای گردشگران و کوهنوردان تبدیل کرده است.

** غار هامپوئیل؛ اثری اسرار آمیز و کهن در دل صخره ها
غار «هامپوئیل» که در میان مردم محلی به غار کبوتر معروف است، در 15 کیلومتر جنوب شرقی مراغه و در حوالی روستای گشایش این شهرستان واقع شده و جذابیت هایش، آن را به تفرجگاهی برای مسافران، گردشگران و غارنوردان و کوهنوردان داخلی و خارجی تبدیل کرده است.
این جاذبه کهن و بی نظیر طبیعی در دامنه کوهی صخره ای مرتفع، اسرار آمیز با زیبایی های مملو از آثار تمدنی 200 هزار ساله و مربوط به عصر حجر یکی از پر بازدید ترین آثار طبیعی شمالغرب کشور است.
این غار و اثر طبیعی را می توان به جرات کهن ترین غار ایران و دومین غار جهان از نظر قدمت دانست که سرشار از رازهای کشف نشده از چاه ها و تنوره ها تا تالارهای سنگی و آهکی زیبایش پذیرای گردشگران و دوستداران طبیعت است.

** چشمه آب های معدنی مراغه با خواص درمانی
چشمه آب های معدنی در گوشه و کنار منطقه مراغه، با خواصی درمانی جاذبه ای برای حضور و بهره مندی از مواهب طبیعی را برای گردشگران فراهم کرده است.
چشمه معدنی «شورسو چایباغی»(آب شور) نیز به عنوان یکی از آب های معدنی مشهور در این منطقه در هشت کیلومتری جنوب مراغه و درنزدیکی روستای زیبای «چایباغی» و «ورجوی» واقع شده‌ و جاذبه ای طبیعی در این ناحیه است.
چشمه «ایستی بلاغ» (چشمه گرم) همانطور که از اسمش پیداست، آب گرم، با خواص درمانی و املاح معدنی بوده و در چهار کیلومتری شرق مراغه و 400 متری غرب روستای «تازکند» سفلی قرار گرفته است.
آب معدنی «قره پالچیق» در دامنه کوه سنجان و چشمه «ساری سو» ( آب زرد) در چهار کیلومتری مراغه و در سه کیلومتری شمال غربی روستای ورجوی در مسیر راه آبادی خانقاه قرار گرفته‌ و این چشمه به اندازه ای زیباست که هر چشم هر بیننده ای در اولین نگاه به عظمت خالقش پی می برد.
همچنین چشمه های آب معدنی واقع در دره زیبای گشایش نیز در نزدیکی روستایی به این نام در 14 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دره گشایش واقع شده است.
مراغه با دارا بودن جاذبه های بی بدیل طبیعی و گردشگری، هرساله پذیرای دهها هزار گردشگر داخلی و خارجی بوده و از این رو یکی از مستعد ترین مناطق در شمالغرب کشور برای توسعه صنعت گردشگری است.
وجود نزدیک ترین مسیر برای دسترسی به دامنه های زیبای جنوبی قلل مرتفع سهند، برخورداری از طبیعت زیبا، چشمه آب های معدنی و رودخانه های چهارفصل و همیشه جاری بخشی از ظرفیت های این شهر زیبا برای جذب گردشگران است.
جاذبه های طبیعی منطقه مراغه در کنار آثار کهن تاریخی، این شهر را به یکی از مهم ترین مقصدهای گردشگری شمالغرب کشور تبدیل کرده و این در حالی است که کمتر بودجه ای برای توسعه و بهره مندی بیشتر از این مواهب تاریخی و طبیعی تخصیص یافته است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این شهرستان هم اکنون با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری جنوب غربی آذربایجان شرقی، در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته و از شمال به تبریز، از شرق به هشترود، از جنوب به میاندوآب و از غرب به دریاچه ارومیه محدود است.
7487/518
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.