اخبار مرتبط

بهروز مهدوی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس هماهنگی با آموزش و پرورش، به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی، شهروندان در معرض سیل به ویژه در محله شهید بهشتی تا 13 فروردین در مدارس منطقه اسکان داده می‌شوند.
وی اظهار داشت: ساکنان مناطق حاشیه نشین این شهر که احساس می کنند خانه های آن ها دارای مقاومت چندانی نیست، می توانند با اسکان در این مکان ها یا رفتن به خانه های اقوام خود از بروز خسارت جانی ناشی از بارش های اخیر جلوگیری کنند.
فرماندار تبریز گفت: خانه های مناطق حاشیه نشین تبریز به علت اینکه با مصالح کم دوام ساخته شده است در معرض خطر بوده و امکان خدمات رسانی در مواقع بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله و آتش سوزی برای ساکنان آن ها غیرممکن یا به سختی مقدور است.
مهدوی با بیان اینکه در آینده نزدیک براساس توافق اولیه خانه های محله شهید بهشتی تبریز تملک و تخلیه خواهد شد، ادامه داد: خانه های این محله با بی توجهی به قوانین و ضوابط شهرسازی ساخته شده است.
وی یادآوری کرد: این منطقه از لحاظ توپوگرافی به شکل کاسه بوده و دیوار خانه های واقع در آن به کوه چسبیده شده و در اثر بارش ها مصالح کم دوام به کار رفته در آن ها مقاومت خود را از دست داده و در معرض خطر ریزش قرار دارند.
فرماندار تبریز با بیان اینکه در اثر بارندگی های اخیر 5 خانه در این منطقه تخریب شده، ولی خسارت جانی در پی نداشته است، گفت: حدود 70 تا 80 خانه نیز در این محله در معرض خطر بوده و به تمامی خانه های واقع در این محله اخطار کتبی مبنی بر اینکه خانه های آن ها برای اسکان مناسب نیست و باید آن ها را تخلیه کنند، داده شده است.
مهدوی افزود: براساس آمار تاکنون ساکنان حدود 15 تا 20 خانه در این محله محل سکونت خود را ترک کرده و در مدارس اسکان یافته اند و جا برای ساکنان حدود 70 تا 80 خانه در مدارس وجود دارد.
وی با اشاره به اقدام های فرمانداری و دستگاه های خدمات رسان برای جلوگیری از بروز سیل و آسیب های جانی و مالی به شهروندان، گفت: چند کیلومتر از بستر رودخانه های دایمی تبریز از وجود ویلاهای غیرمجاز آزاد سازی شده و این روند برای مشخص شدن حریم و بستر رودخانه ها ادامه خواهد داشت.
فرماندار تبریز یادآوری کرد: در زمان کنونی چندین دستگاه بولدوزر در مسیر رودخانه هربی به سمت پارک موزه دفاع مقدس تبریز مشغول بازگشایی بستر رودخانه از نخاله است تا در صورت بروز سیل مانعی در حرکت آب در مسیر خود ایجاد نشود.
مهدوی با اشاره به ضرورت وجود نخاله گاه در شهرهای حومه تبریز و سایر شهرهای استان، ادامه داد: دستگاه های متولی باید از ریختن نخاله به بستر رودخانه ها جلوگیری کنند.
8023/518
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.