فریدون مطهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اوقاف آماده ایجاد زمینه مناسب برای جذب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار در موقوفه های شهرستان است.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری و اشتغالزایی در اراضی وقفی با رعایت قوانین وقفی، توسط هیچ نهادی محدودیتی نداشته و از آن استقبال و حمایت می کنیم.
وی اضافه کرد: تاکنون بیش از 90 درصد موقوفات و رقبه های وقفی این شهرستان سند دار شده و پیش بینی می شود در سال آتی تمامی این موقوفه ها به صورت رسمی سنددار شده و محدوده آنها به صورت دقیق مشخص شود.
وی گفت: همچنین 55 هزار برگ از اسناد و پرونده های موقوفات این شهرستان نیز در سالجاری به صورت مکانیزه بایگانی شده است.
وی افزود: هم اکنون اراضی بیش از 45 اداره و مدرسه در این شهرستان از اراضی موقوفه بوده که با همکاری ادارات مورد بهره برداری و استفاده قرار می گیرند.
مطهری با اشاره به وضعیت مناسب موقوفات این شهرستان گفت: در راستای احیای اراضی باغی و کشاورزی موقوفه در 2 سال اخیر بیش از 17 هزار اصله درختان مثمر در این زمین ها کاشته شده است.
وی افزود: در هفته درختکاری و منابع طبیعی نیز در اراضی موقوفه این شهرستان بیش از سه هزار اصله درخت مثمر کاشته شد.
وی ادامه داد: همچنین امسال پنج موقوفه باغی این شهرستان نیز محوطه سازی و فنس کشی شده و سایر موقوفات نیز براساس نیاز احیا و محموطه سازی خواهد شد.
مطهری با تاکید بر لزوم مشارکت شهروندان در صیانت از موقوفات اضافه کرد: مردم می توانند هرگونه اطلاع از موقوفات موجود در مناطق شهری و روستایی را برای جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف به اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان ارائه دهند.
شهرستان مراغه دارای 694 موقوفه شامل 237 موقوفه دارای رقبه، 377 مسجد، 80 حسینیه و یک هزار و 968 رقبه است.
این شهرستان با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.