معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی از افزایش 13 درصدی ورودی پرونده های حقوقی دادگستری کل استان در 9 ماهه سال 1397 در مقایسه با مدت مشابه در سال 96 خبر داد . 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، بابک محبوب علیلو در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با ارائه گزارش سیمای جرایم، آسیب های اجتماعی و دعاوی استان در 9 ماهه سال 1397 گفت: 56 درصد از کل اتهامات در استان را ده اتهام (توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، تهدید، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادف رانندگی، سرقت مستوجب تعزیر، تخریب، کلاهبرداری، تصرف عدوانی، ممانعت از حق و مزاحمت ملکی) تشکیل می دهد . 
وی افزود: ورودی پرونده های کیفری در 9 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 9 و نیم درصد افزایش داشته است . 
وی از افزایش 13 درصدی ورودی پرونده های حقوقی دادگستری کل استان در 9 ماهه سال 1397 در مقایسه با مدت مشابه در سال 96 خبر داد و ادامه داد: 57 درصد از کل دعاوی استان را ده دعوی (مطالبه خسارات دادرسی، مطالبه وجه، مطالبه وجه چک، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، تأمین خواسته، طلاق توافقی، مطالبه خسارت تاخیر تأدیه، اعسار از پرداخت محکوم به، الزام به تمکین و مطالبه خسارت) تشکیل می دهد . 
معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گفت: بیش از 70 درصد ورودی زندانیان استان را افراد متأهل تشکیل می دهند و افزون بر ده درصد جمعیت زندانی استان دارای تحصیلات فوق لیسانس و دکترا هستند . 
محبوب علیلو با ابراز نگرانی از افزایش آسیب های اجتماعی، خواستار همگرایی و مشارکت دستگاه های اجرایی در ارایه و اجرای طرح های مرتبط با کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی و جرایم شد . 
وی همچنین بر اهتمام دستگاهها در اجرای طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرایم مرتبط با ایام پایانی سال به ویژه حوادث چهارشنبه آخر سال، تصادفات جاده ای، سرقت و ... تأکید کرد . 
فیض الهی، معاون قضایی و حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان نیز بر تجهیز ادارات و سازمان ها به دوربین های مداربسته و توجه به پیشگیری از سرقت اموال در ایام تعطیلات نوروزی، آموزش حقوق شهروندی به دانش آموزان و تداوم آموزشهای پیش از ازدواج در شهرستان های استان تأکید کرد .     بر اساس این گزارش؛ در راستای تحقق اهداف پیش بینی شده در اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیشگیری از وقوع جرم و به منظور ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه ها و استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های موجود در دستگاه های مسئول و مدیریت امر پیشگیری، آخرین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان شرقی در سال 97 تشکیل شد . 
پیگیری اجرای مصوبات جلسه قبل شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در سال 1397، ارایه گزارش تجزیه و تحلیل تصادفات جاده ای استان توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان و ارایه نتایج اجرای برنامه آموزشهای پیش از ازدواج در دو شهرستان مرند و اسکو از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بود.
انتهای پیام انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.