اخبار مرتبط

رضا رحمانی شامگاه شنبه در جمع فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه همانند زمان دفاع مقدس همه باید برای حفظ این سنگرها تلاش کنند، گفت: تامین نقدینگی یکی از مهمات این جنگ است و بانک ها در اولویت تامین این مهمات هستند.
وی با اشاره به اینکه دولت پس از تامین کالاهای اساسی اولویت خود را تامین مواد اولیه و تجهیزات خطوط تولید قرار داده است، گفت: ارز حاصل از صادرات واحدهای پتروشیمی، فولاد و مس برای تداوم تولید واحدهای تولیدی تزریق می شود.
وی با تاکید بر رفع موانع تولید گفت: توقع ما از تبریز به واسطه ظرفیت های اقتصادی و صنعتی، پیشتازی در این جنگ اقتصادی است.
وزیر صمت با بیان اینکه دشمن از طریق اعمال تحریم ها و با سخت کردن شرایط فعالیت تولیدی و تسهیل تجارت کالاهای لوکس درصدد خالی کردن خزانه کشور ما و افزایش فاصله طبقاتی بود، اظهار داشت: برای مقابله با دشمن، نیازمند روحیه جهادی همانند زمان دفاع مقدس هستیم.
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «امروز مسئله تولید و حفظ حیات کارخانه ها و اشتغال جهاد است»، گفت: حفظ و تثبیت اشتغال اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
رحمانی گفت: هر چند بخشی از مواد اولیه واحدهای تولیدی از خارج تهیه می شود، اما در زمینه مواد اولیه شیمیایی، مس و آلومینیوم بیش از نیاز کشور تولید می کنیم و مشکلی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه در 6 ماهه نخست امسال تقاضا برای مواد شیمایی 3 برابر افزایش یافت، این تقاضا را غیرواقعی عنوان کرد و گفت: بر این اساس به نظر می رسد تغییر ناگهانی برخی مقررات که تجار و فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه می کند، گریزناپذیر است .
رحمانی با بیان اینکه طرح شناسایی ظرفیت های تولید ملی از سال گذشته شروع شده و اکنون با نهایی شدن آن اطلاعات کاملی از واحدهای تولیدی کشور داریم، اعلام کرد: آذربایجان شرقی در رتبه چهارم واحدهای صنعتی کشور قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در این استان 740 طرح صنعتی معدنی با پیشرفت بیش از 60 درصد در حال اجراست، گفت: باید برای بهره برداری هر چه سریع تر از این طرح ها تلاش شود.
وی مس، آلومینا و خودرو را از ظرفیت های بالقوه استان آذربایجان شرقی دانست و بر راه اندازی صنایع پائین دستی مس و آلومینا تاکید کرد.
رحمانی افزایش 400 میلیون دلاری صادرات استان آذربایجان شرقی را امید بخش دانست و گفت: افزایش نرخ ارز، صادرات را توجیه پذیر کرده و موجب افزایش درآمدهای صادراتی شده است .
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در صحنه جنگ با دشمن، سنگرهای امروز واحدهای تولیدی هستند، گفت: تعطیلی هر واحد تولیدی صنعتی به منزله اشتغال آن واحد توسط دشمن است.
رئیس انجمن مدیران صنایع استان آذربایجان شرقی هم نبود راهبرد، پرداخت نشدن یارانه انرژِی به صنعت و مناسب نبودن فضای کسب و کار را از مشکلات اساسی بخش تولید عنوان کرد و گفت: دولت به جای حمایت گری باید در جهت تسهیل گری تلاش کند.
سیدباقر شریف زاده با بیان اینکه ریشه مشکل رشد نایافتگی بازارهای مالی سرمایه ای است، گفت: دولت با فراهم کردن بستر این بازارها می تواند به رونق تولید کمک کند.
وی مقررات زدایی از جمله مقرراتی را که جنبه حماتی دارند، ضروری دانست و گفت: شکوفایی دولت نیازمند راهبردی مشخص است.
این فعال صنعتی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی بدون اسلحه نمی توان جنگید، یادآوری کرد: بسیاری از تولیدکننده ها با مشکل ثبت سفارش کالا و بروکراسی در ترخیص گمرکی کالا مواجهند.
وی با بیان اینکه سهم تسهیلات مانده صنعت از 31 به 13 درصد رسیده است، اظهارداشت: تحریم ها با هدف لطمه زدن به مشاغل تولیدی و صنعتی اعمال می شود و عده ای با وارد کردن کالاهای تجملی با ارز دولتی در واقع در زمین دشمن بازی می کنند.
شریف زاده با بیان اینکه بالاترین رقم مالیاتی را بخش صنعت می پردازد، گفت: هر روز شاهد تعطیلی تعدادی از واحدهای صنعتی هستیم و این به منزله از دست دادن سنگرهای اقتصادی است.
وی با اشاره به اینکه ارز ثانویه و نیمایی را سازمان ها و ارگان های دولتی با سهم 80 درصدی در صادرات کشور باید تامین کنند، افزود: این در حالی است که چشم به سهم 20 درصدی بخش خصوصی دوخته شده است.
شریف زاده با اشاره به اینکه تولیدکننده ها تبدیل به تامین کننده منابع مالی مشتریان خود شده اند، حذف پیمان سپاری را خواستار شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر خود به آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در استان دیدار، از چند واحد صنعتی و تولیدی دیدن و واحد صنعتی تولید فولاد شهریار تبریز افتتاح کرد.
3071/518
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.