آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران:

نصر نهایی به زودی محسوس تر می شود / امام گفت؛ جام زهر برای من شیرین شد

کد خبر: 31495 | تاریخ خبر: 05/07/1392
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه اوباما از رییس‌جمهور ما تقاضای ملاقات کند و رییس‌جمهور ما می گوید هنوز برای ملاقات زود است و باید زمینه ها فراهم شود، جز نصر خدا چیست؟ کمی صبر کنیم، زیرا نصر نهایی که خداوند وعده داده، بزودی محسوس تر می شود.

به گزارش جماران، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از ایثارگران دفاع مقدس و اقشار مختلف مردم از استانهای تهران، لرستان و خوزستان که در حسینیه جماران برگزار شد، سخنان خود را به مرور تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اختصاص داد و با مشعشع خواندن قطعه تاریخی دفاع مقدس، اظهار داشت: دفاع مقدس یک نقطه افتخار در تاریخ انقلاب اسلامی است و پدران شما یا خود شما خاضران جلسه توانستید طی آن، دشمن را از کشور بیرون کنید.

وی سپس به این سوال پرداخت که در حالی که ما آماده جنگ نبودیم، فصد دعوا با کسی را نداشتیم، نظام جوان بود، ارتش در حال تصفیه و بازسازی بود، سپاه یک نیروی امنیتی جوان بود، بسیج در حال شکل گیری بود و در داخل کشور میان رئیس جمهور و نخست وزیر و مجلس و رئیس جمهور اختلاف بود، چرا جنگ شروع شد؟ و سپس افزود:  انقلاب اسلامی ایران نمونه بی‌نظیری از انقلاب‌های دنیای اسلام در آن تاریخ بود و مردم ایران که از ظلم‌ها به تنگ آمده بودند با رهبری امام راحل و شاگردانشان که نفوذ زیادی بین مردم داشتند، مردم به تدریج راه خود را شناختند و با هزینه بسیار کم که شامل ناراحتی عده ای افراد در زندان و دادن چند شهید بود، پیروز شدند. ایران جایی نبود که مردم به راحتی بتوانند پیروز شوند و زیرا حکومت به خاطر گران شدن نفت به تازگی قوی و پولدار شده بود و از جمایت شرق و غرب برخوردار بود؛ آنها هر درخواستی که شاه داشت را اجابت می کردند و سازمان های اطاعاتی شان هم تا عمق روستاهای ایران نفوذ داشتند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: ما در مبارزه کار سختی نکردیم و مردم را از طریق مساجد و حسینیه ها آگاه کردیم؛ دانشگاه ها و مراکز دیگر نیز کار خود را به خوبی انجام می دادند و ما در آنجا هم حضور داشتیم. در واقع الله اکبر حربه ما بود و شعار اصلی مان همین بود.

وی گفت: این که امروز در کشورهای منطقه اسم‌هایی هم‌چون بهار عربی و بیداری اسلامی را می‌شنویم، نمونه کوچکی از اتفاقی است که در زمان انقلاب ایران به وجود آمد و مردم با هزینه کم نشان دادند که می‌توان در مقابل استبداد با حضور انبوه مردم ایستاد و آن را شکست داد. پس نگرانی سرایت انقلاب ایران به سایر کشورها به وجود آمد و اولین جایی که آثار پیروزی انقلاب در آن پدیدار شد، کشور عراق بود که اکثریت مردم آن شیعه بودند و حرکت‌های خود علیه حکومت خشن حزب بعث را آغاز کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که در قبل از پیروزی انقلاب رقابت نظامی بین عراق و ایران وجود داشت و شوروی‌ها، عراق را و غربی‌ها ایران را تقویت می‌کردند، یادآور شد:  بنابراین این رقابت بین ایران و عراق وجود داشت، در مصاف غیرجنگی، ایران و عراق پیمان الجزایر را پذیرفتند. اما بعد از انقلاب عراق به فکر افتاد که هم جلوی انقلاب در عراق را بگیرد و هم انقلاب ایران را طوری سرکوب کند که دیگر کسی چنین خیال‌هایی را نکند؛ البته این فکر صدام، فکر خودش نبود و دیگران هم القاء کرده بودند.

وی با اشاره به پاره کردن معاهده الجزایر توسط صدام و حمایت شرق و غرب از او، اظهار داشت: عراقی‌ها با این تصور که در هفته اول که خوزستان را می‌گیرند و در هفته بعد به تهران می‌آیند، جنگ را آغاز کرده است و تحلیل‌شان این بود که اگر تنها خوزستان را بگیرند، کافی است؛ چون در آن زمان همه ثروت ما در خوزستان بود. بنابراین با گرفتن خوزستان برنامه سقوط انقلاب را داشتند و این دلیل اصلی جنگ بود.

هاشمی با تاکید بر این که عراق شروع‌کننده جنگ بود و ما مورد تجاوز قرار گرفتیم و باید دفاع می‌کردیم، افزود: در روزهای اول که آماده نبودیم، عراق، پنج استان ما را تصرف کرد و با توجه به این که در آن زمان بنی‌صدر با سپاه مشکل داشت، مانع حضور نیروهای بسیجی و سپاهی در میدان جنگ شد. بنابراین ارتش که تمام تلاش خود را می‌کرد به تنهایی نمی‌توانست مانع جلو آمدن عراق در خاک ایران شود. اما با رفتن بنی‌صدر راه برای حضور نیروهای تشنه شهادت به میدان جنگ باز شد و سپاه و ارتش با هم موتلف شدند و شروع به پیشرفت کردند و این منجر به پس گرفتن خرمشهر از دست عراق شد و مشخص شد که ایران قدرت پیروزی در جبهه‌ها را به دست آورده است. بنابراین موج وسیعی از وساطت‌ها برای گرفتن آتش‌بس آغاز شد.

وی در ادامه این سوال را پاسخ داد که چطور عراق به صورت ظاهری دم از آتش‌بس می‌زد و ایران آن را نپذیرفت؟ و گفت: حرف ما روشن بود. چون می‌گفتیم عراق به خاک ما تجاوز کرده است و تعداد زیادی از هموطنان ما شهید و آواره شدند پس باید به ما خسارت می‌دادند و متجاوز هم محاکمه می‌شد پس این خواست مشروع بین‌المللی ما بود و امام تاکید داشتند تا وقتی که دشمن در خاک ماست، مذاکره نمی‌کنیم.

رییس تشخیص مصلحت نظام در به این سوال مهم پرداخت که چطور شد جنگ پس از آزادسازی خرمشهر ادامه پیدا کرد؟ و تصریح کرد: پس از باز پس گرفتن خرمشهر هنوز دو هزار کیلومتر از بهترین زمین‌های ما که در مرز ایران و عراق بود، در دست عراق قرار داشت. هم‌چنین خسارت‌های ما را نداده بودند و متجاوز هم محاکمه نشده بود پس ما در جلسه شورای عالی دفاع که با امام داشتیم، این نکات را بیان کردیم و در آن زمان نظامی‌ها مایل بودند وارد خاک عراق شویم و جنگ را ادامه دهیم تا صدام را در داخل کشورش از کار بیندازیم اما امام تاکید داشت که نباید وارد عراق شویم.

هاشمی در ادامه به دلایل امام برای وارد نشدن نیروهای نظامی‌های ایران به خاک عراق پرداخت و گفت: امام به چهار دلیل با ورود به خاک عراق مخالف بودند؛ یکی اینکه معتقد بودند اگر وارد عراق شویم مردم این کشور که با صدام همراه نیستند، به خاطر وطن‌شان موضع دفاعی می‌گیرند و همراه صدام می‌شوند. دیگر اینکه کشورهای عربی دچار ترس خواهند شد و در جنگ به نفع عراق وارد عمل می‌شوند، سوم اینکه دنیا تحمل تصرف خاک عراق را از طرف ما نداشت و چهارم، امام معتقد بود که اگر ما وارد عراق می‌شدیم مردم عراق که خواهران و برادران ما هستند آسیب می بینند، در حالی که طرف ما ارتش عراق بود.. اما در همان جلسه نظامی‌ها استدلالی کردند که امام قانع شد. استدلال آنها این بود که اگر صدام و دنیا بفهمند که ما وارد خاک عراق نمی‌شویم هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شوند و با خیالت راحت ارتش شکست خورده خود را بازسازی می‌کنند و دوباره به جنگ ما می‌آیند .از طرف دیگر امام هم معتقد بودند در این شرایط اگر آتش بس را بپذیریم، خسارتی به ما پرداخت نمی‌شود و دو هزار کیلومتر از سرزمین‌های ما دست عراق می‌ماند؛ پس موضع میانه‌ای گرفته شد و آن این بود که تا جایی وارد خاک عراق شویم که مردم نباشند. پس قرار شد نیروهای مسلح ما تا زمانی که عراق در خاک ماست، مقابله کنند و تا مرز جلو بروند و از آن به بعد تا جایی وارد خاک عراق شوند که مردم طرف نباشند و به مردم ظلم نشود که در این راستا نقاطی هم در حاک عراق مشخص شد. کسانی که می گویند چرا بعد از فتح خرمشهر جنگ ادامه پیدا کرد، این ادله را ببیند!

فرمانده جنگ تحمیلی گفت: در آن زمان شایعاتی بود که مثلا اعراب گفته اند 50 هزار دلار می دهیم تا آتش بس شود، در حالی که ما وقتی تحقیق کردیم دیدیم یک شابعه روزنامه ای است و هنوز همین این حرفها داغ است و گفته می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در یک مقطع جنگ دچار رکود شد و ارتش و سپاه که تا آن لحظه برادرانه کنار یکدیگر می‌جنگیدند، کم کم دچار اختلاف شدند،افزود: شیوه جنگ ارتش کلاسیک بود و شیوه سپاه شیوه جنگ مردمی را داشت و این موضوع باعث شد که در چند عملیات بعدی ناموفق باشیم. بنابراین تصمیم براین شد که فرماندهی واحد شکل بگیرد و کسی خارج از سپاه و ارتش بیاید و قرعه به نام من افتاد چون در آن زمان رهبری که رییس جمهور و رییس شورای عالی دفاع بودند، در ترور آسیب دیده بودند و هم‌چنین مسوولیت ریاست جمهوری داشتند پس نمی‌توانستند در جبهه حضور یابند بنابراین امام از من که رییس مجلس بودم خواست که این مسوولیت را بپذیرم و امام حکم را نوشتند

هاشمی رفسنجانی یادآور شد: وقتی برای خداحافظی خدمت امام آمدم و وضع جبهه را توضیح دادم، این نظر را مطرح کردم که ما باید ضربه محکمی داخل خاک عراق به نیروهای عراقی بزنیم و نقطه مهمی از عراق را بگیریم و بعد بگوییم که مذاکره می‌کنیم سپس جنگ متوقف شود تا حق‌مان را بگیریم و این نظر را دادم که باید جاهایی از عراق را بگیریم که باعث شود عراق از خلیج فارس دور بماند و از دریا و نفت محروم شود و در این زمان شروع به مذاکره کنیم تا صدام محاکمه شود و خسارت‌های ما را بدهد. در آن ملاقات امام پس از صحبت‌های من نگاهی به من کردند و لبخند خاصی زدند و جواب من را ندادند اما گفتند که به برکت خدا بروید تا ببینیم چه می‌شود.

هاشمی ادامه داد: بعد از این ملاقات، قبل از عملیات خیبر به عنوان فرمانده وارد جبهه شدم و نکاتی را که خدمت امام گفته بودم، در حضور رزمندگان و فرماندهان جنگ مطرح کردم که عده‌ای خوشحال شدند اما برخی معتقد بودند که شعار ما «جنگ جنگ تا پیروزی» است، در حالی که این کار «جنگ جنگ تا یک پیروزی» خواهد بود. در این مقطع از جنگ عملیات‌هایی را انجام دادیم که در این عملیات‌ها با وجود موفقیت‌هایی که کسب کردیم برای رسیدن به هدف نهایی به موفقیت نرسیدیم اما نیروهای ما همچنان دست بالا را داشتند و در نهایت به آن‌جا رسیدیم که شورای امنیت برای عراق و ایران قطعنامه‌ای صادر کرد و امام فرمود ما این قطعنامه را نه قبول می‌کنیم و نه رد می‌کنیم تا از نظر نظامی خود را نیرومند نگه داریم و قطعنامه را اصلاح کنیم که البته این کار بزرگ انجام شد.

وی با اشاره به این که قطعنامه شورای امنیت به گونه‌ای اصلاح شد که همه صاحبنظران بعدها متعجب ماندند، تصریح کرد: برای اصلاح قطعنامه پشتوانه ما قدرت نظامی ما بود. چون در آن زمان پایه صنعت موشکی ریخته شد و موشک‌هایی با برد 100 کیلومتر ساختیم و شهرهای شرقی عراق در تیررس ما بود که امروز برد همان موشک ها که در داخل کشور توسط جهاد سازندگی و سایر نهادها ساخته می شد به 2 هزار کیلومتر می رسد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: صدام و حامیان او از قدرت دفاعی و موشکی ما مطلع شدند و اصلاح قطعنامه را پذیرفتند و دنیا فهمید ما از نظر نظامی ضعیف نیستیم و اگر وارد خاک عراق نمی‌شویم به خاطر ملاحظات‌مان است و در آن شرایط بود که پس از اصلاح قطعنامه با رضایت خودمان آتش‌بس را پذیرفتیم.

او با اشاره به جلسه سران قوا برای پذیرش قطعنامه گفت: وقتی شرایط را برای امام توضیح دادیم، ایشان قطعنامه را پذیرفتند. در پاسخ به این شبهاتی که الان مطرح است و می گویند چه کسی جام زهر را به امام داد؟ باید گفت، امام وقتی قدرت ما را دیدند با پذیرش قطعنامه موافقت کردند. ابتدا  از ما خواستند تا این موضوع را به مردم بگوییم اما وقتی دیدند این کار از ما ساخته نیست، خودشان بیانیه دادند و پس از دو سه ما که جنگ پایان یافت، وقتی خدمت امام رسیدم، به من فرمودند جام زهر آن روز برایم تلخ بود اما امروز برایم شیرین شده است چون ما کارمان را خوب انجام داده‌ایم و خداوند نصرتی را که وعده داده بودند، عنایت کردند.

هاشمی با اشاره به این که در سازمان ملل عراق به عنوان متجاوز شناخته شد، گفت: خسارت‌های جنگی به عهده عراق افتاد و صد میلیارد دلار برای ما خسارت نوشتند. البته خسارت‌ها بیش‌تر از این‌ها بود اما مشخص شد که صدام هم باید محاکمه شود و پس از سال‌ها گرچه جنگ تمام شده است اما هنوز پیمان صلح نداریم چون قرارها اجرا نشده است، در حالی که امروز برادران ما در عراق دولت تشکیل داده بودند و آن نصری که خداوند وعده داده بود را شاهد هستیم چون به خوبی می‌توانیم بپذیریم که امروز صدام، حزب بعث و نظامیان عراق کجا هستند و ما چطور هستیم که توانستیم با مقاومت و صبر و جهاد پیروز شویم.

هاشمی تصریح کرد: اگر شرایط هشت سال گذشته نبود که خودمان مقصر آن هستیم، امروز جزو کشورهای مقتدر جهان بودیم، زیرا پول و امکانات زیادی داریم و  ان‌شاءالله با جهادی که شما مردم اخیرا پیش آوردید، باعث شوید تا هرچه محسوس‌تر شاهد نصری باشیم که خداوند وعده داده‌اند.

وی با اشاره به موفقیت هیأت ایرانی در نیویورک گفت: اینکه اوباما از رییس‌جمهور ما تقاضای ملاقات کند و رییس‌جمهور ما می گوید هنوز برای ملاقات زود است و باید زمینه ها فراهم شود، جز نصر خدا چیست؟ کمی صبر کنیم، زیرا نصر نهایی که خداوند وعده داده، بزودی محسوس تر می شود.

حاشیه‌های مراسم:

دیروز جماران شاهد حضور صدها تن از اقشار مختلف مردم در حسینیه شماره یک بود. صدها تن از ایثارگران دوران دفاع مقدس و مردم استانهای خوزستان و لرستان به تهران آمده بودند تا به مناسبت هفته دفاع مقدس با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار کنند.

عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی، محمدجواد حق شناس و غلامعلی رجایی نیز در مراسم حاضر بودند. حجت الاسلام و المسلمین شیخ قدرت الله علیخانی هم برگزارکننده و مجری مراسم بود که سخنرانان را به پشت تریبون دعوت می کرد.

در این مراسم نمایندگان استانهای مختلف به ایراد سخن پرداختند و دغدغه های خود را در زمینه های مختلف مطرح کردند.

یکی از حضار با نام بردن از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، خواستار رفع محدودیت ها و آزادی آنچه وی زندانیان سیاسی می‌خواند، شد. این سخنان وی با تشویق حضار مواجه و در این هنگام این شعار شنیده شد: زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

یکی از هموطنان لر که در جلسه حضور داشت، با نام بردن از مشاهیر این استان مانند عبدالحسین زرین کوب، دکتر سید جعفر شهیدی و آیت الله طاهری خرم آبادی که به تازگی به دیار حق شتافته است، از وجود محرومیت در  این استان گله کرد.

همچنین یکی از هموطنان خوزستانی در سخنان خود از وجود پاره ای از مشکلات حقوقی  این دیار سخن گفت و تأکید کرد که در این زمینه باید تدبیری اتخاذ شود تا آنها احساس شهروندی کنند.

وی گفت: نفع مردم خوزستان از نفت، سیاهی و آلودگی بوده و به واقع نفت برای ما نقمت است؛ نه نعمت.

یکی از بانوان دانشجوی حاضر در جلسه هم از انحصار در استخدام های اداری طی سال های اخیر، رد کردن دانشجویان ستاره دار در مصاحبه آزمون دکتری بدون در نظر گرفتن جایگاه علمی افراد و... سخن گفت.

در پایان سخنان حضار آیت الله هاشمی رفسنجانی با شعارهای صل علی محمد بوی خمینی آمد، صل علی محمد بازوی رهبر آمد و خامنه ای زنده باد هاشمی پاینده باد، پشت تریبون قرار گرفت و سخنان خود را آغاز کرد. در این هنگام دو تن از هموطنان عرب و لر در استقبال از سخنان آقای هاشمی، با بیان جملاتی احساسات خود را نسبت به هاشمی رفسنجانی ابراز کردند.

 

انتهای پیام /*
  • به کانال تلگرام جماران بپیوندید
  • اینستاگرام جماران

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده:  
پست الکترونیک:
نظر:
کد امنیتی  
 
 

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت