اخلاق گوهر گمشده -2

دوباره گوهر ناب اخلاق را گم کرده ایم

حجت الاسلام و المسلمین رشید داوودی

کد خبر: 20585 | تاریخ خبر: 14/12/1390
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
در طلیعه بهار سی و چهارم انقلاب اسلامی سلسله مباحثی در مورد فضای نامطلوب اخلاقی موجود در جامعه -که مسموم به ناهنجاری­های اخلاقی­ ازقبیل شایعه،دروغ،تهمت،تخریب و... می باشد، وطبق روایات ریشه همه این رذائل اخلاقی در دروغ نهفته است-تقدیم می شود که به ریشه ­یابی رذائل اخلاقی موجود و آثار و نتایج خطرناک مترتب بر آنها پرداخته میشود و راه­ها جلوگیری از آنها بیان خواهد شد.پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در سلسله یادداشت هایی این موضوع را به بحث و بررسی می گذارد
امیر المؤمنین علی علیه السلام: «وَ اعْلَمُوا رَحِمَکُمُ اللَّهُ أَنَّکُمْ فِی زَمَانٍ الْقَائِلُ فِیهِ بِالْحَقِّ قَلِیلٌ وَ اللِّسَانُ عَنِ الصِّدْقِ کَلِیلٌ وَ اللَّازِمُ لِلْحَقِّ ذَلِیلٌ أَهْلُهُ مُعْتَکِفُونَ عَلَى الْعِصْیَانِ مُصْطَلِحُونَ عَلَى الْإِدْهَانِ. رحمت ، خدا بر شما، بدانید که شما در روزگارى به سر مى برید که حق گویان اندک اند و زبان از راستگویى کند است و پیرو حق خوار و بى مقدار، مردمان این زمانه به نافرمانى خو گرفته اند و بر مسامحه (در حق ) با یکدیگر هم داستان شده اند». (نهج البلاغة، خطبه233)
مدتی است علما و بزرگان و پیشگامان انقلاب و همه دلسوزان شجره‌ی طیبه‌ی جمهوری اسلامی هم صدا شده اند و در تمام صحبت ها و سخنان خود تکیه بر مطلبی مشترک دارند؛ همه از رواج بی اخلاقی و بد اخلاقی ناراحت اند ، از رواج دروغ و تهمت و ریا و عوام فریبی نگران اند ، از هتک حرمت ها و ریخته شدن آبروی مؤمنین و رواج تزویر و ریا و دورویی غصه دارند. از تفرقه ها و نا برادری ها شکوه می کنند و فریاد وحدت سر می دهند، اما بسط تملق و دروغ و چاپلوسی در جامعه فراگیر شده و روز به روز دامنه‌ی وسیعتری از جامعه را در بر می گیرد؛ گویی دوباره فریادی از حنجره‌ی پیر جماران و امام امت را نیاز داریم که خطاب به مسؤولین کشور بگویند :
« همه خودتان را برادر بدانید، و همه مقصدتان یکى است. مقصدتان این است که اسلام را- ان شاء اللَّه- تقویت کنید. و اسلام را پیاده کنید؛ آن چیزى که سعادت همه ملتها بر پیروى از اوست. همه زیر پرچم توحید هستید. زیر پرچم اسلام هستید. و با این وضع که زیر پرچم اسلام هستید، آسیب‏پذیر نخواهید بود. و من اینکه مکرّر این مطلب را عرض مى‏کنم براى اهمیت مطلب است که باید هِى تلقین کنیم ما به هم. هر کس موعظه مى‏کند؛ همین را بگوید. هر کس سخنرانى مى‏کند؛ همین مطلب را بگوید. خیال نکند این را گفته‏اند، خیر، باید همیشه گفت، باید همیشه به گوش مردم و به گوش ملت و به گوش همه ارگانهاى دولتى هِى خواند به اینکه آقا فراموش نکنید وحدت را. هى نگویید وحدت و دنبالش نباشید، عملًا با هم وحدت داشته باشید. شما برادرهاى هم هستید. خداى تبارک و تعالى در قرآن کریم شما را به عنوان برادرى شناخته است. ( اشاره به: سوره حجرات، آیه 10: « انَّمَا المُؤمِنُونَ اخْوَةٌ» جز این نیست که مؤمنین با هم برادرند. ) اگر چنانچه‏ خداى نخواسته، اختلافات سر هواهاى نفسانیه در کار باشد، به قوّت ایمانى از بین مى‏رود، و آن کسى که اختلاف ایجاد مى‏کند، از فرقه اسلام خارج مى‏شود به حسب واقع، و لو در صورت هم بین مسلمین باشد » . ( صحیفه امام، ج‏13، ص: 404 ) .
آری فراموش کرده ایم کلام امیر بیان علی علیه السلام را که در نامه شان به مالک اشتر می فرماید :
« ... و ألصِق بأهل الورع و الصدق ، ثم رضهم على الّا یطروک و لا یبجحوک بباطل لم تفعله ؛ فان کثره الاطراء تحدث الزهو و تدنى من الغره . » ... به پاکدامنان و راستگویان بسیار نزدیک شو! آن گاه ایشان را عادت ده که در صدد چاپلوسى تو بر نیایند و تو را با بیان کارهایى که نکرده اى به دروغ خشنود نسازند که به راستى چاپلوسى زیاد و پى در پى ، تکبر و خودخواهى در انسان پدیدار مى کند و حمیت و غرور را به او نزدیک مى سازد. ( نهج البلاغه ، نامه 53 ) و نتیجه این فراموشی اینگونه می شود که به جای معاشرت و همنشینی با اهل صدق و راستی ، اطرافمان را دروغ و دغل و تملق و ... پر کرده است، و در این فضای نا امن اخلاقی است که بازار شایعه پراکنان و نمّامان گرم شده است و نتیجه این اعمال زشت این می شود که آبروی مؤمنین به ثمن ناچیز دنیوی فروخته می شود.
آری دوباره گوهر ناب اخلاق را گم کرده ایم چون دروغ در زندگی و جامعه ما رایج و حاکم شده است که بنا بر فرمایش امام عسکری علیه السلام کلید تمام گناهان و نا پاکیهاست. («جعلت الخبائث کلها فی بیت واحد و جعل مفتاحها الکذب؛ جامع الاخبار، ص 418، فصل فى الکذب و الصدق، ح 1162 ). بنابراین لازم است که برای از بین رفتن بی اخلاقی ها و ریشه کن کردن دروغ و تزویر و ریا و ... دو راهکار را در مد نظر گرفت و طبق آن عمل کرد ؛
یکی درمان کوتاه مدت و تلاش برای ایجاد وحدت و جلوگیری از تفرقه و برخورد با کسانی که بذر تهمت و تخریب و دروغ را در جامعه می افکنند و دیگری علاج بلند مدت این پدیده شوم و نامبارک از طریق ریشه یابی و علت  یابی این فضای مسموم و غیر اخلاقی و تلاش برای بدست آوردن درمان آن و خشکاندن این بذر نامبارک در جامعه اسلامی بود و زوایای گوناگون این نوع بد اخلاقی ها را برای عموم مردم شفاف سازی و آثار و پیامدهای تاسف بار آن را ذکر کرد.
لذا در ادامه بحث سعی میشود،با استفاده از کلام اولیاء معصومین علیهم السلام به بررسی علت شکل‌گیری این بی اخلاقی ها و ناهنجاری های اجتماعی - که طبق حدیث امام عسکری علیه السلام بیان شد  که ریشه همه اینها از دروغ شروع می شود که کلید ورود به سایر گناهان است - پرداخته شود و زوایای مختلف دروغ و تهمت و ریا و سایر بد اخلاقی های رایج در جامعه، در حد وسع روشن شود. بنابراین ابتداءً دروغ را مورد واکاوی قرار می دهیم و علل رواج دروغ گویی و آثار و نتایج و پیامدهای آن ، به عنوان کلید تمام بد اخلاقی‌ها و گناهان فردی و اجتماعی بررسی خواهد شد.
امام خمینی(ره): «خداى تبارک و تعالى انبیا را فرستاده براى تهذیب مردم؛ براى اصلاح مردم. اگر چنانچه اصلاح بشود یک فردى که در رأس جامعه است، یک ملّایى که در یک جامعه‏اى هست، اگر این ملّا یک ملّاى صحیح باشد، جامعه صحیح مى‏شود؛ از باب اینکه همه توجه به او دارند. اگر یک حکومت صحیح در یک جایى باشد، مردم چون توجه به او دارند آنها هم صحیح مى‏شوند». (صحیفه امام؛ ج‏7، ص285)

انتهای پیام /*
  • به کانال تلگرام جماران بپیوندید
  • اینستاگرام جماران

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده:  
پست الکترونیک:
نظر:
کد امنیتی  
 
 

گالری تصاویر

پربیننده ترین ها

هدف بعثت، تربیت جامعه انسانی است/ دردهای جامعه را درد خودمان بدانیم

سید حسن خمینی در دیدار اعضای جمعیت هلال احمر:

هدف بعثت، تربیت جامعه انسانی است/ دردهای جامعه را درد خودمان بدانیم

بانکداری ما نه تنها اسلامی نیست حتی محاسن بانکداری غربی را هم ندارد

انتقاد تند آیت الله مکارم شیرازی از نظام بانکی؛

بانکداری ما نه تنها اسلامی نیست حتی محاسن بانکداری غربی را هم ندارد

جدیدترین مطالب سایت

هشدار آیت الله سیستانی به سیاسیون عراق

مرجعیت عراق سکوت خود را شکست/

هشدار آیت الله سیستانی به سیاسیون عراق