دلیل راه -1

نوشتاری از حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی

کد خبر: 15273 | تاریخ خبر: 20/05/1389
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

 پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران : ماه رمضان ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شریف‌ترین ماه‌های سال است. در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود، و عبادت در یکی از شب‌های آن( شب قدر )بهتر از عبادت هزار ماه است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است. بر مهمانی خداوند فرا خوانده شدید و از جمله اهل کرامت قرار گرفتید. در این ماه، نفس‌های شما تسبیح، خواب شما عبادت، عمل‌هایتان مقبول و دعاهایتان مستجاب است.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی امام راحل به برکت ایام مبارک ماه رمضان سلسله نوشتاری را در  اختیار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران قرار داده اند که از امروز تا پایان ماه مبارک رمضان تقدیم خوانندگان وکاربران گرامی و علاقمندان اهل بیت (ع) و دوستاران بیت امام خمینی (س) می کند ،باشد تا در این راه سهمی هرچند کوچک برداشته باشد .
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی درمقدمه  این نوشتار نوشته است : نگارنده را امسال فراغتی حاصل شد تا کتاب شریف کشف الاسرار نوشته ابوالفضل رشید الدین میبدی را به مطالعه برگیرد و از همین رو بر آن شدم که گوشه هایی از آن را که موافق طبع ایام روزه داری است، خدمت برادران و خواهران تقدیم کنم و به فراخور مطالب آن از تفاسیر و متون دیگر اسلامی بهره گرفته و آن را ضمیمه نوشتار کنم..

بخش نخست این سلسله نوشتار که با عنوان" دلیل راه"  از سوی پایگاه اطلاع رسانی وخبری جماران منتشر می شود به شرح زیر است :

***
دلیل راه
سید حسن خمینی

بسمه تعالی

ایام ماه مبارک رمضان، بهانه ای است تا بیشتر از خرمن اندیشه اسلامی خوشه چین شویم. بزرگان و علمای دین، و به پیروی از ایشان همه دلبستگان معارف اسلامی، هر یک به اندازه توان خویش، این ایام و لیالی را زمینه ای ساخته اند تا با استمداد از فضای ملکوتی آن، هم دل خویش را از غبار سالانه بشویند و هم آبی زلال از سرچشمه معارف الهی بر دل های جامعه خویش روان سازند.
چنانکه از رسول مکرم اسلام(صلى الله علیه و آله و سلم) روایت است: «إنّ لربکم فی ایام دهرکم نفحات الا فتعرّضوا لها» در روزگار زندگانی شما، از جانب خداوند گاه نسیمی می وزد، بیدار باشید و خود را در آن داخل کنید. (الامالی، شیخ مفید، ص206)
و چنین است که وقتی ماه مبارک رمضان، بیش از هر زمان دیگر، نسیم خُلد در جامعه می وزد و بیش از هر وقت دیگر احتمال آن می رود که عطری از جانب عرش برین در جان خسته ما بوزد، باید هشیار بود و تن را از آسایش فارغ کرده و روی به نور معرفت کردگار گرداند.
نگارنده را امسال فراغتی حاصل شد تا کتاب شریف کشف الاسرار نوشته ابوالفضل رشید الدین میبدی را به مطالعه برگیرد و از همین رو بر آن شدم که گوشه هایی از آن را که موافق طبع ایام روزه داری است، خدمت برادران و خواهران تقدیم کنم و به فراخور مطالب آن از تفاسیر و متون دیگر اسلامی بهره گرفته و آن را ضمیمه نوشتار کنم. هدف از این تقریر ـ إن شاء الله ـ آن باشد که سهمی از دعای دوستان و مؤمنان حاصل آید و دعای گوشه گیران، این روز ها مرا نیز دریابد که بتوانم دُرّ توفیق را دریابم و لطف خداوندی را مگر از انفاس ایشان به ارمغان گیرم.
طفیل هستی عشقند آدمی و پری           ارادتی    بنما     تا    سعادتی   ببری
دعای گوشه نشینان،  بلا بگرداند               چرا به گوشه چشمی به ما نمی نگری

***

«کشف الاسرار و عدة الابرار» نام تفسیری است که در ده جلد با تحقیقات علی اصغر حکمت در سال 1331 هجری شمسی منتشر شده است. این کتاب که برخی به اشتباه آن را به سعدالدین تفتازانی نسبت داده اند(1) ، از زمره اولین تفسیرهای عرفانی موجود از قرآن است که توسط رشید الدین ابی الفضل بن ابی سعید احمد بن محمد بن محمود میبدی در سال 520 هجری قمری به رشته تحریر درآمده است .(2) این کتاب گویا بر اساس «تفسیر الهروی» نوشته پیر هرات خواجه عبدالله انصاری (که متأسفانه در دسترس نیست) نگاشته شده و ارشادات بسیاری به نکات پیر هرات دارد، تا آن جا که برخی آن را شرح و تفصیل تفسیر خواجه عبدالله انصاری دانسته اند. (المفسرون، ایازی، ص589)
میبدی که از مؤلفان نیمه اول قرن ششم هجری قمری است، به جهت رواج فضل در خانواده اش، مقدمات علوم را نزد خاندان خویش فرا گرفت و به سبب ذوق آموختنِ بیشتر، رهسپار هرات گردید که در آن روزگار از رونق علمی و دینی وسیعی بهره مند بود و همان جا بود که در محضر عارف بزرگ و پیر طریقت خواجه عبدالله انصاری حاضر شده و تألیف کتاب خویش را در شرح تفسیر استاد خود در اوایل سال 520 هجری قمری آغاز نمود.
مشی میبدی در این کتاب چنان است که ابتدا آیه را ترجمه می کند و این مرحله را نوبت اول می نامد. سپس به ذکر قرائت های مختلف، شأن نزول ها و احکام شرعی آن آیه می پردازد. وی این مرحله را نوبت دوم نام می نهد و در نوبت سوم به اشارات و رموز عرفانی اشاره می کند. در این نوبت میبدی بسیار از سخنان پیر طریقت که همان خواجه عبدالله انصاری است یاد می کند. نکته مهم در نگاه عارفانه وی، دوری جستن از تأویلات صوفیانه ای است که از ظاهر قرآن فاصله دارد.
این نوشتار، ضمن آن که به ظرائف سخن میبدی می پردازد، به حکم آن که «اهل البیت أدری بما فی البیت»  از دریای بی کران معارف اهل بیت عصمت(ع) بهره می برد و با تمسک به حبل المتین سعادت، مطلب را به شمیم پرفیض کلمات ائمه اطهار علیهم السلام دل نشین تر می سازد. و برای آن که خوانندگان با نوشته های مفسرین دیگر نیز آشنا شوند، از آن چه در تفسیرهای دیگر نیز بیان گردیده است، یاد می کند. چنانکه به پاس زحمات مترجمین قرآن، از ترجمه های گوناگون کتاب خداوند سخن به میان آورده و از خرمن اندیشه اسلامی به مناسبت هر بحث استفاده می برد.
خداوند سبحان در سوره بقره آیات 183 تا 187، درباره روزه ماه مبارک رمضان می فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ﴿۱۸۳﴾ أَیَّامًا مَّعْدُودَاتٍ فَمَن کَانَ مِنکُم مَّرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِینَ یُطِیقُونَهُ فِدْیَةٌ طَعَامُ مِسْکِینٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَیْرًا فَهُوَ خَیْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُواْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۱۸۴﴾ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَن کَانَ مَرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُکَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ ﴿۱۸۵﴾ وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُؤْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ ﴿۱۸۶﴾ أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَى نِسَآئِکُمْ هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ عَلِمَ اللّهُ أَنَّکُمْ کُنتُمْ تَخْتانُونَ أَنفُسَکُمْ فَتَابَ عَلَیْکُمْ وَعَفَا عَنکُمْ فَالآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَابْتَغُواْ مَا کَتَبَ اللّهُ لَکُمْ وَکُلُواْ وَاشْرَبُواْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أَتِمُّواْ الصِّیَامَ إِلَى الَّلیْلِ وَلاَ تُبَاشِرُوهُنَّ وَأَنتُمْ عَاکِفُونَ فِی الْمَسَاجِدِ تِلْکَ حُدُودُ اللّهِ فَلاَ تَقْرَبُوهَا کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ آیَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ ﴿۱۸۷﴾ 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی این آیات را چنین معنی کرده اند: «ای افرادی که ایمان آورده اید، روزه بر شما نوشته شده، همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزگار شوید. چند روز معدودی را (باید روزه بدارید) و هر کس از شما بیمار یا مسافر باشد تعدادی از روزهای دیگر را (روزه بدارد) و بر کسانی که روزه برای آن ها طاقت فرساست، (همچون بیماران مزمن و پیران) لازم است کفّاره بدهند، مسکینی را اطعام کنند. و کسی که کار خیری انجام دهد، برای او بهتر است. و روزه داشتن برای شما بهتر است اگر بدانید!. (روزه در چند روز معدود) ماه رمضان است؛ ماهی که قرآن، برای راهنمایی مردم، و نشانه های هدایت، و فرق میان حق و باطل، در آن نازل شده است. پس آن کس از شما که در ماه رمضان در حضر باشد، روزه بدارد! و آن کس که بیمار یا در سفر است، روزهای دیگری را به جای آن، روزه بگیرد! خداوند، راحتی شما را می خواهد، نه زحمت شما را! هدف این است که این روزها را تکمیل کنید؛ و خدا را بر این که شما را هدایت کرده، بزرگ بشمرید؛ باشد که شکرگزاری کنید. و هنگامی که بندگان من، از تو درباره من سؤال کنند، (بگو) من نزدیکم! دعای دعاکننده گان را، به هنگامی که مرا می خواند، پاسخ می گویم! . پس باید دعوت مرا بپذیرند، و به من ایمان بیاورند، تا راه یابند (و به مقصد برسند)!.

پی نوشت :
1- کشف الظنون، حاجی خلیفه، ص317 به نقل از علی اصغر حکمت بر کشف الاسرار
2- پیش از آن، تفسیر لطائف الاشارات معروف به تفسیر قشیری، در سال 425 هجری قمری سامان یافته است و آن نیز تفسیری عرفانی به حساب می آید.

بخش دوم این سلسله  نوشتار روز شنبه منتشر می شود

انتهای پیام /*
  • به کانال تلگرام جماران بپیوندید
  • اینستاگرام جماران

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
توکلی:  بسیار لذت بردیم از نوشتار زیبا با لطافت حاج سید حسن بزرگوار یادگار نمونه حضرت امام (ره ) امید وارم که همیشه ثابت قدم و پایدار باشند که آینده و امید اسلام ناب محمدی و امت اسلامی و رهروان واقعی میباشند .
تاریخ: 05/08/1389
حیدری:  از یادگار امام جز این انتظار نیست یاد امام کلام امام
تاریخ: 05/07/1389
حیدری:  از یادگار امام جز این انتظار نیست یاد امام کلام امام
تاریخ: 05/07/1389
مجتبی عابدی:  خداوند متعال عزت خاندان خمینی را مستدام بدارد. از کتاب شریف "ده مقاله" سید حسن آقا حظ وافر بردیم و همچنین از خواندن این نوشته گهربار به قلم خمینی جوان
تاریخ: 30/05/1389
سیدحسین:  سلام ضمن قبولی طاعات وعبادات ازاینکه میبینم شجریه ی طیبه اهل بیت معمارکبیرانقلاب همچنان خورشیدمیدرخشدخوشحالم امیدوارم هروزبرعزت وشوکت این شجریه ی طیبه افزوده شود
تاریخ: 26/05/1389
سید رضا عقیلی:  سلامی خالصانه خدمت استاد عزیزم یادگارامام راحل حاج اقا مطالبی که در دلیل راه عنوان کردید دریایی است سرشار از معرفت که از قلم شما سرچشمه گرفته خداوند این قلم وصاحبش را حفظ کند
تاریخ: 23/05/1389
عاشق امام::  از قبول زحمت شما و ارشادادتان متشکرم و منتظر بخش های بعدی شما هستم. موفق باشید، التماس دعا
تاریخ: 23/05/1389
نوروز مو منی:  با سلام واحترام.مطالب بسیار مفید وبجا مخصوصا در این ماه با فضیلت .اما با اشک وآه. ای یادگار امام خدا نگهدارت باشد. ومن الله التو فیق انشاه الله
تاریخ: 23/05/1389
مهدی :  التماس دعاداریم
تاریخ: 22/05/1389
عبدالله دعاوی:  زیبابودچون صفای دلت! امیداست حقیررادراین ماه باعظمت دعابفرمایید.
تاریخ: 21/05/1389
بهنام:  خداوند یار و مددکارت...سربلند و پاینده باشی
تاریخ: 21/05/1389
کاظم/فشندی:  از عکس زیباونوشتهای پراز رازورمزوفهمیدم که فقط بایددعا کنم که به دریای عمیق معارف الهی برسم والهی که سیدحسن عزیزیم رابار دیگر ببینم/ امین
تاریخ: 21/05/1389
ولی اله واحدی/شهرستان رودان:  سلام/به امید روزی که شخصیتهایی چون سید حسن در رسانه ملی امکان بیان دیدگاههای خود را داشته باشند و رسانه ملی جایگزین رسانه میلی کنونی شود/
تاریخ: 20/05/1389
امیر:  حضرت استاد گرانقدر سید حسن خمینی در این روزگار وانفسا که همگی درگیر زندگی دنیوی شده ایم نوشته ها و گفتار شما مرهمی است بر زخمهای چرکین ما که بدلیل عدم رسیدگی تمام وجود ما را عفونی نموده است براستی گفته اند سخنی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند ونوشتار و گفتار و سیرت پیامبر گونه شما ، براستی مرهمی بر دل های زخم خورده ما و تیری بر دل های نفاق افکنان و ازخدا بی خبران است از خدای متعال میخواهم که از عمر بنده بکاهد و بر عمر گرانقدر شما سرور گرامی بی افزاید چراکه وجود مبارک شما بسیار مفیدتر از وجود این حقیر است التماس عاجزانه دعا دارم
تاریخ: 20/05/1389
مریم:  درود بر شما با این نوشتار زیبا
تاریخ: 20/05/1389
جعفر ابراهیم زاده شرمه:  باسلام خدمت استادعزیزم حضرت حجة الاسلام والمسلمین حاج سید حسن آقا خمینی . از نوشتار زیبایتان تقدیر می کنم امسال شب اول ماه مبارک از این نوشتار زیبایتان برای مردم گفتن عبادت است چون مطالبی این چنینی مردم را جانی دوباره میدهد . با سپاس واحترام.
تاریخ: 20/05/1389
دوست:  یادگار عزیز امام هم قلمت هم چهرت هم حرفات انداختمون یاد اماممون براستی خلف صالحی
تاریخ: 20/05/1389
احمد:  لطفاً امکاناتی را در این سایت فراهم کنید که بتوانیم مستقیماً با یادگار امام راحل، حضرت آیت الله سید حسن خمینی نظرات و پیشنهاد های مختلف را به ایشان منتقل کنیم . در ضمن از انتشار چنین کتاب ارزنده ای هم تشکر می کنم./ جماران :شما می توانید از این همین بخش مستقیم با یادگار گرامی امام راحل در ارتباط باشد
تاریخ: 20/05/1389
fabrtir@yahoo.com:  لذت بردیم. موفق باشید
تاریخ: 20/05/1389
فرستنده:  
پست الکترونیک:
نظر:
کد امنیتی  
 
 

پربیننده ترین ها

اجتماع عظیم اربعین؛ فرصتی برای مقابله با اسلام هراسی

یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین مرتضی اشراقی؛

اجتماع عظیم اربعین؛ فرصتی برای مقابله با اسلام هراسی

جدیدترین مطالب سایت