اخبار مرتبط

اجلاس شهرداران جهان اسلام با حضور 40 شهردار از 27 کشور اسلامی عصر سه شنبه طی مراسمی در مشهد آغاز شد.

به گزارش جماران، شهردار مشهد در این مراسم گفت: با توجه به انتخاب مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برنامه ریزی برای برگزاری اجلاس شهرداران جهان اسلام اواخر پارسال آغاز شد. 
سید صولت مرتضوی افزود: مشهدالرضا به واسطه وجود بارگاه منور رضوی از جایگاه ویژه ای در جهان اسلام برخوردار است و سالانه این کلانشهر میزبان حدود 30 میلیون زائر داخلی و خارجی است لذا مشهد باید زمینه ساز بازنمایی سبک زندگی اسلامی و مرکز صدور فرهنگ رضوی به دنیا باشد. 
وی ادامه داد: رشد و شکوفایی فرهنگ، تمدن و هنر در مشهد مدیون وجود بارگاه منور حضرت امام رضا(ع) است که اثرات پربرکتی در خطه خراسان داشته و دارد. 
شهردار مشهد گفت: پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 جایگاهی است که یکی از مهمترین شخصیتهای اسلامی را به سراسر گیتی معرفی می کند و نویدبخش امنیت و عدالت در دنیا است. 
وی افزود: نقش پایتخت فرهنگی در توسعه شهرها، معماری اسلامی، بررسی فرصتها و چالشهای مدیریت شهری در شهرهای اسلامی، اشتراک تجارب شهرها در زمینه گردشگری مذهبی، اقتصاد شهری، حصول درآمدهای پایدار، دیپلماسی شهری و ایجاد پیوند دوستی بین شهرهای مختلف اسلامی از اهداف برپایی اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد است. 
مرتضوی تقویت دیپلماسی عمومی و افزایش همکاریهای میان شهری در قرن حاضر را از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس ذکر و بیان کرد: ایجاد یک شبکه منسجم بین شهرهای اسلامی و تقویت گردشگری زیارت از جمله مباحثی است که در اجلاس دنبال می شود. 
وی ادامه داد: جهان اسلام همواره تمدنهای موثری برای دنیا داشته است. ارائه الگوی جدید مبتنی بر قرآن و عترت و تبیین حقوق و تکالیف مسلمانان در حوزه شهری از دستاوردهای این اجلاس خواهد بود . 
اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد با حضور 40 شهردار از 27 کشور اسلامی و 19 شهردار داخلی تا هفتم اردیبهشت جاری در مشهد ادامه دارد. 
عراق، عمان، لبنان، مالی، اوگاندا، الجزایر، غنا، افغانستان، پاکستان، تایلند، ترکیه، سوریه، مراکش، مالزی، یمن، بوسنی، روسیه، استرالیا، سیدنی و ساحل عاج از جمله کشورهای حاضر در این اجلاس هستند. 

 

 

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.